Vognmand i Thy tyer til Stiholt igen og igen
Torsdag 13. februar 2020 kl: 19:24
Af: Redaktionen
Vognmandsfirma N.C. Christensen & Sønner i Hurup i Thy har i de senere år fået leveret en lind strøm af nye Scania’er fra Stiholt i Thisted. Den seneste ordre var på et dusin, og med de seneste leveringer af nummer 6, 7 og 8 af de 12 er man godt halvvejs gennem dusinet

Fælles for de nye biler er, at det omfattende komfortudstyr i førerhusene er suppleret med lidt ekstra fra BJ Autopolstring i Padborg, mens Mosegaards Autolakering i Bramming har stået for lakeringerne. Alle biler er solgt af lastbilsælger Lars Pedersen samt opbygget og klargjort hos Stiholt i Thisted, der også har tegnet serviceaftaler på op til 10 år/1.200.000 km på vognmandens nye Scania’er.

.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Nye ruter og skjulemetoder afsløret i kokainrazziaer i Spanien
- Sydøstjyllands Politi beslaglagde 17.920 puff bars I Fredericia
- 22 til- og frakørsler på motorvejsnettet bliver ombygger til dobbelttrailer-vogntog
- Lastvognssælgere og mekanikere kan hente og bringe lastbiler uden kvalifikationsuddannelsesbevis
- Tungvognspolitiet tjekkede 88 tunge køretøjer
- Dobbelttrailer-vogntog får mere plads
- Grundlaget for Motorvej E20 er ødelagt ved Københavns Lufthavn
- Fem tip-trailere blev sendt samme sted hen
- Der er kommet 208 flere batterielektriske lastbiler på vejene
- Antallet af nyregistreringer er steget med 84
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Lastbilbestanden følger årsudsvingningen på et højre niveau
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |