Danmark sender officerer og fregat til Hormuz-strædet
Torsdag 12. december 2019 kl: 15:31
Af: RedaktionenS-Regeringen har torsdag rådført sig med Det Udenrigspolitiske Nævn om militære bidrag til en europæisk-ledet maritim overvågningsmission i Hormuz-strædet. Det drejer sig om et stabsofficersbidrag fra begyndelsen af 2020 samt et fregatbidrag i fire måneder fra efteråret 2020
- Danmark er verdens femte største søfartsnation. Vi har en særlig interesse i og et særligt ansvar for, at sikre maritim sikkerhed og fri sejlads - også i Hormuz-strædet, siger udenrigsminister Jeppe Kofod (S) og fortsætter:
- Derfor vil regeringen fortsætte sin aktive indsats for at mindske spændingerne i regionen. Nu også med et konkret bidrag i form af stabsofficerer og en fregat. Bidraget vil spille sammen med de øvrige indsatser i regionen, herunder den amerikansk-ledede maritime sikkerhedsindsats, IMSC. Indsatsen forventes desuden at blive suppleret af diplomatiske tiltag, der blandt andet vil sigte på at styrke dialogen om maritim sikkerhed i regionen.
Den danske udenrigsminister bliver suppleret af forsvarsminister Trine Bramsen (S), der fremhæver, at det er vigtigt, at Danmark som en markant søfartsnation med et stærkt søværn tager et ansvar på sig og bidrager til at stå op for principper, som landet tror på.
- Jeg er stolt af, at vores allierede kigger i vores retning, når de skal finde samarbejdspartnere til en opgave som denne. Det vidner om den store respekt, der hersker om vores dygtige soldater og vores robuste kapaciteter.
Fakta om bidragene til Hormuzstrædet:
- De nye danske bidrag vil indgå i en europæisk-ledet mission i Hormuz-strædet
- Bidraget vil bestå af et 1-2 personers stabsofficersbidrag til det fransk-ledede hovedkvarter i Abu Dhabi fra begyndelsen af 2020 og op til ca. 12 måneder frem samt et skibsbidrag, inklusive en helikopter og op til 155 personer, fra efteråret 2020 og ca. fire måneder frem
- Der vil blive fremsat forslag til folketingsbeslutning om skibsbidraget forud for dets udsendelse
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem mænd er blevet dømt i sagen
- Sydvestjysk havn får endnu en lokal medejer i sit ejendomsselskab
- Danmarks største erhvervshavn skruer på for forventningerne
- Havneoperationer i Liepāja i Letland kan komme på svenske hænder
- Færgerederi skal drive ro/pax-terminal de næste 50 år
- Budskaberne fra New York Climate Week er et lyspunkt i en urolig tid
- Droneaktivitet ved flere lufthavne udløser nationalt operationsberedskab
- 2.000 ton sten fra tunnelbyggeri bliver til stenrev i Køge Bugt
- Skibsfartens CO2-afgifter bør gå til at opbygge produktion af grønne brændstoffer i EU
- Entreprenør går i gang med at anlægge 430 meter kaj i Aarhus
- Ø-kommune får ny transportdirektør
- Færge fra 1907 bliver sendt til ophugning
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |