Antalet af nyregistrerede varebiler er faldende
Fredag 8. november 2019 kl: 12:56
Af: Redaktionen.jpg)
I løbet af oktober blev der skruet nummerplader på 2.695 varebiler i Danmark. Det er 16 procent færre end i samme måned sidste år, hvor antallet lå på 3.218 varebiler
I årets første ti måneder er der nyregistreret 27.278 varebiler. Sammenlignet med samme periode sidste år, hvor der blev nyregistreret 27.915 varebiler, er der tale om et fald på 2,3 procent
- Det samlede salg af varebiler ligger i årets første ti måneder på et stabilt niveau og flugter med det samlede salg sidste år. Det afdæmpede salg i oktober bør derfor ikke give anledning til bekymring, da vi forventer at salget fortsat kommer til at forblive stabilt i forhold til det samlede salg sidste år, siger direktør for De Danske Bilimportører, Gunni Mikkelsen.

(Grafik og kilde: De Danske Bilimportører)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand hentede komplet vogntog i Hedensted
- I 2010 arbejdede 7 procent - i 2025 var det 9 procent
- Sololastbiler og sættevognstog må holde vægten - norske vognmænd protesterer
- Norske myndigheder har hævet totalvægten for udvalgte vogntog
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- En række køretøjer med særlige godkendelser kan nøjes med det periodiske syn
- Aalborgvirksomhed har fået ny tre-akslet trækker med 780 heste
- Snerydning er også en fysisk aktivitet
- Italienske magasiner giver bæredygtighedspris til italiensk lastbil
- Amerikansk bilproducent melder klar med el-lastbiler
- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




