Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Færdselsuheld fik politiet på sporet af ulovligt arbejde

Tirsdag 5. november 2019 kl: 14:54
Af: Redaktionen

Mandag eftermiddag klokken 15.33 skete der et færdselsuheld i krydset Sumatravej/Strandvejen i Aarhus. Ved uheldet kom en 36-årig kvinde kom til skade, mens en 37-årig mand blev tilbageholdt på baggrund af en paragraf i Udlændingeloven

Kvinden var kommet cyklende ligeud i krydset, da den 37-årige mand svingede til højre i sin varebil og ramte hende. Den 36-årige kvinde blev kørt på skadestuen, hvor hun blev behandlet for brud på ben og fod. 


Den 37-årige fører af varebilen blev sigtet for ikke at overholde sin vigepligt. Det viste sig efterfølgende, at manden var fra Argentina og ankommet til Danmark for cirka en måned siden. Han kørte rundt for et firma, selvom han ikke havde arbejdstilladelse i Danmark. Han blev derfor tilbageholdt i tre gange 24 timer, indtil hans sag bliver afgjort. 



Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Bestanden er vokset med 450
- Nyregistreringerne er steget med 32 procent
- Antallet er steget med 746 procent
- Juni markerede sig med en fremgang på 37 procent
- Prisen på dieselolie var højest i januar
- Fire-akslet tip-trailer har med åbenbar side og automatisk rullepresenning
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Shipping-koncern skifter 600.000 liter fossil diesel ud med biodiesel
- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst