Rumænere forsøgte at stjæle diesel
Onsdag 15. april 2015 kl: 11:14
Af: RedaktionenOnsdag kort efter midnat kørte en politipatrulje fra Midt- og Vestsjællands Politi ud til en byggeplads på Ølbyvej, hvor en vagtmand havde set en bil med udenlandske nummerplader køre fra stedet
Personerne i bilen havde efterladt plastikdunke og pumpeudstyr ved en bulldozer. Politiet ledte efter gerningsmændene i området, og klokken 01.00 blev de eftersøgte standset på Køge Bugt motorvejen. I bilen var to rumænske mænd på 33 og 34 år. Begge mænd blev anholdt og taget med på politistationen til afhøring.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Personbiler bliver også taget for overlæs
- Tysk vognmandsorganisation er uforstående over for et enkelt punkt
- Østrig har tilsidesat sine forpligtelser
- Trafikdosering kan ikke kritiseres, hvis den udelukkende tager form af en undtagelsesvis hastighedsbegrænsning
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Narkohund fandt over 100 kg hash i pakkecenter
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- Ringvej ved Viborg bliver spærret i 14 dage
- Pulje til grøn omstilling af tung vejtransport 2026 har fået flere penge
- Branchen er præget af usikkerhed over forholdene på el-markedet.
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




