Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Vognmand valgte V8’er med kroghejs

Onsdag 3. juni 2020 kl: 11:45
Af: Redaktionen

Vognmand valgte V8’er med kroghejs

Vognmandsvirksomheden Rørby Johansen i Herlufmagle på Sydsjællnd har taget en ny fire-akslet Scania R 580 med en 16-liters V8-motor på 580 hk og træk på de to bagaksler. Den nye forvogn, der er opbygget med et Joab-kroghejs, skal køre med containere i entreprenørbranchen

Vognmand valgte V8’er med kroghejs
R-førerhuset er med normal højde og sovekabine. Der er monteret blitzbro på taget, blitzblink i frontgitteret samt bak-, læsse og cyklistkamera.


Bilen er leveret med en 12 trins Opticruise-gearkasse med overdrive, to krybegear, to bakgear og retarder. Bagtøjet er med tandemgear og navreduktion.


Førerhuset er indvendigt udstyret med blandt andet Driver+ pakke, Premium V8 lædersæder med ventilation og varme, læderrat, elektronisk opvarmet og justerbare spejle, køleskab, klimaanlæg, oliefyr med start via app, Infotainment pakke, Premium DAB radio med Apple Car Play og Bluetooth, LED-lyspakke, adaptiv fartpilot med Active Predicition, LDW kørebaneafvigelse og AEB.


Lastbilen er solgt og leveret af Ernst Larsen fra Scania.





Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tip-kærre er bygget til at køre med asfalt til asfaltmaskiner
- Tysk producent slutter den elektriske række med en ny 16 tons lastbil
- Nyt motorvejsspor mod syd skal lette trængslen på motorvejene ved Kolding
- Vognmand i Tørring tog to af samme slags med tip
- Forhandler accelererer salget af trailere
- Politi vinkede 90 lastbiler og busser ind til kontrol
- Ole Opfinder fra Brande har været på spil igen
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 12 procent
- Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst