Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Stor P-plads skal skabe forbindelse mellem letbane og motorvej

Onsdag 3. juni 2020 kl: 09:53
Af: Redaktionen

Stor P-plads skal skabe forbindelse mellem letbane og motorvej

Pendlere, besøgende i Odense samt ansatte og brugere af universitetet og det nye regionshospital skal kunne parkere tæt ved motorvejsafkørslen - og derefter stige på letbanen. Derfor bliver der anlagt et nyt, stort, parkeringsanlæg med fjernbusstoppesteder lige nord for letbanens kontrolcenter i Hjallese tæt på Motorvej E20, der løber syd om Odense

Odense Letbane har sat gang i anlægsarbejdet på stedet. Letbanestationen ’Parkering Odense Syd’, som det nye P-anlæg bliver bygget op omkring, er stort set færdig. Og der er ved at blive ryddet op i jordbunker og andet materiel fra byggeriet af kontrolcenteret på nabogrunden.


Arbejdet med at anlægge den store parkeringsplads bliver i den kommende tid tilpasset letbanens testkørsler, som også foregår i området.
 

Når anlægget står færdigt, vil der være indkørsel fra Munkebjergvej og Søndre Hospitalsvej. 


Parkering Odense Syd vil bestå af 591 belagte pladser samt 200 pladser på grusbelagt areal. Derudover vil der være holdepladser til fjernbusser, som fremover får station i Odense hér. Anlægget rummer også en ventesal samt toiletter, der ikke mindst er tiltænkt fjernbuspassagerer, som skifter til eller fra letbanen.
 
 
Odense Letbane lægger desuden tomrør ud, så området er forberedt til videoovervågning samt ladestandere til el-biler. 


Efter planen skal parkeringsanlægget stå færdigt inden udgangen af 2020 - i god tid inden letbanens åbning. Det bliver dog først taget i brug, når letbanen også åbner.


Det er entreprenørfirmaet M.J. Eriksson, som også har anlagt nye veje, stier og fortove på hele letbanens sydlige strækning, der står for arbejdet.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Det tog 14 timer at få tunnelelement på plads
- Gratis transport har fået flere til at parkere ved letbanestation
- Togoperatør kørte 6 millioner kroner hjem i første kvartal
- Elektriske delecykler skal hjælpe landsbyborgere tættere på offentlig transport
- Tættere samarbejde skal afbøde trafikale udfordringer ved vejarbejdet på Motorvej E45
- Dansk rederi køber tidligere dansk færge af svensk rederi
- Det første direkte tog mellem København, Berlin og Prag er sendt afsted
- Rederi-koncern fik et bedre første kvartal
- Reservedele var gemt væk - dansk forhandler af togreservedele vil betale én million kroner i bøde
- Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst