Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Køge-vognmand kører med kærre fra Jylland

Onsdag 20. maj 2020 kl: 13:43
Af: Redaktionen

Køge-vognmand kører med kærre fra Jylland

Vognmandsvirksomheden J. Christensen Transport i Køge har hentet en ny tre-akslet 24-tons Kel-Berg tip-kærre hos Lastas i Hedensted

Den nye tip-kærre er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.


Tip-kassen har sider fremstillet i 7 mm valset special alu-plade med ekstra slidstykke. Bagklappen, der er indvendigt tophængt med pneumatisk åbne- og lukkesytem, er fremstillet af 5 mm plade med kraftige alu-kantrammer. Tophængslerne er flyttet ca. 180 mm frem for at give 10 procent ekstra åbning ved aflæsning. Oven på alu-bunden er der monteret en 4 mm Hardox-bundplade i fuld længde.


Øverst har kassen en rullepresenning monteret på alu-rør. I bagenden har tip-kærre, der er leveret med tre luftaffjedrede ni-tons aksler med tromlebremser, en pneumatisk justerbar underkøringskofanger.


Den nye tipkærre er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.


Vognmandsfirmaet J. Christensen Transport blev etableret i 2005.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Lastbilanlæg i Malmö lukker efter tre år
- Britisk rederi-koncern udvider kapaciteten til og fra Tilbury øst for London
- Omsætningen steg hos dansk rederikoncern
- Ny EU-aftale om CO2-beregning er en god nyhed
- Antallet af konkurser faldt i oktober - med store forskelle mellem regioner og brancher
- Ny fabrik i Fredericia skal håndtere tre millioner dåser og flasker - dagligt
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Øresundshavn tester rengøringsrobot til containere

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst