Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet har afvist 3.514 personer ved grænserne

Onsdag 20. maj 2020 kl: 11:01
Af: Redaktionen

Siden lørdag 14 marts, hvor S-Regeringen med Folketingets opbakning indførte indrejserestriktioner for at dæmme op for spredning af corona-virus, har politiet afvist 3.514 personer, der har ønsket at komme ind i Danmark uden at have et anerkendelsesværdigt formål

Den seneste opgørelse, der er dateret 20 maj, viser, at der fra tirsdag 19. maj klokken 7.00 til onsdag 20. maj klokken 7.00 er blevet afvist 45 personer ved de danske grænser. De 31 er blevet afvist af Syd- og Sønderjyllands Politi ved den tysk/danske grænse, mens 3 er blevet afvist af af Sydsjælland og Lolland-falsters Politi, mens Københavns Politi har afvist 9 personer og Nordsjællands Politi har afvist 2 personer, der ville rejse ind i Danmark fra Sverige.


(Kilde Politiet)



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
- Transportorganisation vil have Færdselsstyrelsen til at stoppe deling af CPR-numre
- Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Energiselskab har åbnet flere HVO-tanke
- Blodprop satte en stopper for truckcertifikat - indtil...
- Pakkedistributør bygger lagerhotel i Kolding
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle
- Fransk transportkoncern bestiller 110 batteri-elektriske lastbiler
- Nye teknologier kan ændre spillereglerne i transportbranchen frem mod 2040
- Ny kabelplatform skal sikre vedligeholdelsen af Storebæltsbroen
- To synshaller i Padborg og Aabenraa bliver en del af landsdækkende kæde
- International pakkedistributør justerer sine priser fra årsskiftet

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst