Politiet har afvist 3.514 personer ved grænserne
Onsdag 20. maj 2020 kl: 11:01
Af: RedaktionenSiden lørdag 14 marts, hvor S-Regeringen med Folketingets opbakning indførte indrejserestriktioner for at dæmme op for spredning af corona-virus, har politiet afvist 3.514 personer, der har ønsket at komme ind i Danmark uden at have et anerkendelsesværdigt formål
Den seneste opgørelse, der er dateret 20 maj, viser, at der fra tirsdag 19. maj klokken 7.00 til onsdag 20. maj klokken 7.00 er blevet afvist 45 personer ved de danske grænser. De 31 er blevet afvist af Syd- og Sønderjyllands Politi ved den tysk/danske grænse, mens 3 er blevet afvist af af Sydsjælland og Lolland-falsters Politi, mens Københavns Politi har afvist 9 personer og Nordsjællands Politi har afvist 2 personer, der ville rejse ind i Danmark fra Sverige.

(Kilde Politiet)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herlev-vognmand hægtede en kærre på krogen i Hedensted
- Chauffør kørte uden arbejdstilladelse
- Dækproducent er køreklar med nye dæk til næste sæson
- Bestanden er vokset med knap 2,4 procent
- Lastvognssælger er udlært mekaniker
- Stort handelsfirma skifter transportør
- Lastbilchauffør skulle have ventet 13 minutter
- De mest brændstoføkonomiske nogensinde
- - Vi har et solidt samarbejde med Dansk Erhverv
- Vognmænd drøftede fremtiden
- Havn uden vand bliver udvidet igen
- Tre-akslet tip-kærre skal køre hos entreprenør i Salling
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |


.jpg)


