Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tyskland har stadig lukket for turister og grænsehandel

Tirsdag 19. maj 2020 kl: 12:10
Af: Redaktionen

Tyskland ændrede i sidste uge på den praktiske udførsel af indrejsekontrollen ved den dansk-tyske grænse. Reglerne for indrejse er ifølge det danske politi meget store træk uændrede. Ændringerne gælder først og fremmest, hvordan kontrollen udføres

Det er stadig ikke tilladt for danske statsborgere at rejse til Tyskland med det formål at være turist eller at foretage indkøb i eksempelvis grænsebutikkerne.
Man skal som dansk statsborger stadigvæk have et anerkendelsesværdigt formål for at kunne rejse lovligt ind i Tyskland.
Dog lemper de tyske myndigheder reglerne i mindre omfang på nogle områder.


En ændring er, at de tyske myndigheder fremover gennemfører risikobaseret stikprøvevis indrejsekontrol ved grænseovergangene ved Frøslev, Kruså og Sæd. Det vil fortsat være grænseovergangene i Frøslev, Kruså og Sæd, der skal anvendes, hvis man i bil skal passere landegrænsen mellem Danmark og Tyskland.


Fortsat indrejsekontrol til Danmark
For rejsende, der kommer fra Tyskland, vil reglerne for at kunne rejse ind i Danmark fortsat være de samme.


Den ændrede kontrol er også beskrevet på Den Tyske Ambassades hjemmeside - klik her:






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fællesråd for landdistrikter peger på et markant løft af den kollektive trafik
- Vognmandsorganisation har en klar forventning om samarbejde med den nye transportminister
- Den nye transportminister er uddannet sygeplejerske
- Vognmandsorganisation har set grundlaget i gennem
- Politiet tjekkede tunge køretøjer i lufthavn på Amager
- Danmark har fået en ny regering
- Transportkoncern er fem år foran sit klimamål
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
- Transportkoncern er tilfreds med sit 2025-resultat
- Lastbiler får batteri under førerhuset og ultrahurtig Megawatt Charging
- Pakkedistributør kører elektrisk det sidste stykke
- Litauisk transportkoncern styrker sine aktiviteter i Polen

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst