Vognmands- og arbejdsgiverorganisation har fået ny bestyrelse
Søndag 17. maj 2020 kl: 12:28
Af: RedaktionenVognmandsorganisationen DTL og arbejdsgiverorganisationen DTL-A har efter generalforsamlinger lørdag fået nye bestyrelser. Nyt medlem i både DTL og DTL-A er Morten D. Andersen fra Hadsund, som er formand for Skørping-Arden Vognmandsforening. Bestyrelserne i de to organisationer konstituerede sig på et telefonmøde umiddelbart efter generalforsamlingerne, der delvist var on-line med fysisk udgangspunkt på DTL’s hovedkontor på Grønningen i København
Valgene til DTL’s og DTL-A's bestyrelser forløb uden problemer under lørdagens generalforsamlinger.
- Vi fik afviklet generalforsamlingerne på en rigtig udmærket måde. Nu glæder jeg mig til, at vi kan komme i gang med bestyrelsesarbejdet i den nye bestyrelse. Jeg vil gerne byde Morten D. Andersen velkommen til bestyrelsesarbejdet i både DTL og DTL-A., siger DTL’s formand Martin Danielsen og fortsætter:
- Det er en erfaren vognmand, der træder ind i bestyrelsen fra i dag. Og samtidig vil jeg gerne rette en kæmpe stor tak til Poul Jørgensen for mange, mange års vigtigt bidrag til at tale vognmændenes sag, ikke mindst i DTL-bestyrelsesarbejdet.
Martin Danielsen peger på, at der ligger et spændende år forude.
- Der er så mange ubekendte for branchen på grund af COVID-19 og de afledte økonomiske effekter. Så jeg er meget tryg ved, at vi har fået så stærk og driftssikker en bestyrelse, for vi vil uden tvivl blive tvunget til svære beslutninger i den kommende periode, siger Marin Danielsen.
Såvel DTL's som DTL-A's bestyrelser ser efter valg og konstituering således ud:
- Martin Danielsen (formand)
- Jens H. Petersen (næstformand)
- Lars V. Andersen
- Winnie Grant
- Ole Bang Jensen
- Henrik Jørgensen
- Kristian Skov Petersen (ikke DTL-A)
- Per Rasmussen
- Morten D. Andersen
- Suppleant for Morten D. Andersen er Henning Lauritsen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Temperaturdata fra dyretransporter er til rådighed i store mængder...
- Hårdere straffe for miljøsnyd må ikke gå ud over vognmændenes retssikkerhed
- Politiet tog flyttemand i dokumentfalsk
- Mand i varebil forsøgte at snyde sig til pakker
- Lastbil kørte på tværs af motorvej
- Vognmand har fået en trailer til tunge kornlæs
- Ørsundsbroen lagde belægning til flere køretøjer
- Transport- og logistikkoncern har sat kinesisk el-lastbil i daglig drift
- Solcelleleverandør fra Vejle bliver medlem af alliance for solenergisk mobilitet
- Hvid trækker hentede rød fire-akslet asfalt tiptrailer
- Skatteministeren fastholder afgifterne på dieselolie og benzin
- Vismændene beskriver stress og arbejdsudbud i deres seneste rapport
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



