Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Energiselskab sender omkring 400 medarbejdere hjem med fuld løn

Fredag 3. april 2020 kl: 12:14
Af: Redaktionen

Som følge af den aktuelle corona-situation i Danmark sender energiselskabet Circle K Danmark nu omkring 400 medarbejdere med fuld løn frem til senest 9. juni. Der er tale om både butiksmedarbejdere og administrative stillinger, som selskabet takket være S-Regeringens plan for lønkompensation har mulighed for at fastholde

- Efter den nødvendige nedlukning af Danmark har vi, ligesom mange andre virksomheder, oplevet en markant nedgang i omsætningen i vores virksomhed. Heldigvis har regeringen og arbejdsmarkedets parter handlet hurtigt, så både vi og tusindvis af andre virksomheder ikke behøver at afskedige værdifulde medarbejdere. Den handlekraft vil vi gerne rose, da det giver os muligheder for knap så drastiske tiltag, siger administrerende direktør i Circle K Danmark, Mette Uglebjerg.


Medarbejderne hjemsendes på grund af markant nedgang i detailomsætningen i Circle K’s 227 butikker. Nedgangen er en direkte konsekvens af den nedsatte aktivitet i det danske samfund. Hertil kommer et reduceret aktivitetsniveau i det professionelle transportmarked samt industrien som følge af den delvise nedlukning af det danske samfund.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Fire-akslet gardintrailer har ekstra lange gardiner
- Lastbilchauffør kørte som spøgelsesbilist på motorvej ved Horsens
- Regeringen vil afsætte 3,2 milliarder kroner til elektrificering
- Chauffør er blevet dømt for tabt metal på motorvej
- Forsvaret opretter midlertidigt militært område på havnen i Aarhus
- Polsk støtte til tysk lastbilfabrik er uforenelig med statsstøtteregler
- Transportorganisation vil have Færdselsstyrelsen til at stoppe deling af CPR-numre
- Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Energiselskab har åbnet flere HVO-tanke
- Blodprop satte en stopper for truckcertifikat - indtil...
- Pakkedistributør bygger lagerhotel i Kolding
- Fabriksområde med havn til tunnelbyggeri kan få en ny rolle

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst