Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Svensk havn bygger rampe til fremtiden

Tirsdag 31. marts 2020 kl: 13:39
Af: Redaktionen

Svensk havn bygger rampe til fremtiden

Norvik Hamn, der er en del af Stockholms Hamnar, er ved at blive udvidet. I weekenden ankom et skib med ramper, der skal lægge dæk til rullende gods

De to nye ramper, der hver vejer 150 ton, er 30 meter brede og 16 meter lange. Ramperne styres hydraulisk og kan tåle en belastning, der svarer til tre kampvogne ved siden af hinanden.


Ramperne er en del af to nye kajanlæg på henholdsvis 230 og 280 meter med en dybde på 10,5 og 10,0 meter. Begge kajer er dimensionerede til at kunne håndtere skibe, der er større end dem, der i dag anløber Stockholms Hamnar.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Storebæltsbroen lagde asfalt til rekordmange køretøjer
- Jordbundsundersøgelser vil påvirke vejen til stor containerhavn
- Lastbilchauffør blev sigtet efter dødsulykke i Randers
- Mindre godsmængder prægede juli
- Vognmandsorganisation og uddannelses- og synsorganisation indleder samarbejde
- Tysk lastbilproducent har særligt off-road-køretøj med på svensk messe
- Singapore-rederi flytter sine sjællandske container aktiviteter til Kalundborg
- Mejerikoncern efterlyser mælkekasser
- Færgerederi melder om over en million passagerer i juli
- Lille elbil kan bygges om til varebil
- Lastbilforhandler kommer med bud på fremtiden
- Københavns overborgmester inviterer transportministeren til dialog om udfordringer med brevomdeling

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst