Banedanmark får ny økonomidirektør fra egne spor
Fredag 27. marts 2020 kl: 12:37
Af: RedaktionenAnne Hougaard Olesen er med virkning fra 1. april ansat som økonomidirektør i Banedanmark. Hun kommer fra en stilling som vicedirektør for økonomi samme sted og har de seneste fem år stået i spidsen for en omfattende transformation af Banedanmarks økonomistyring
![]() | |
|
Opgaverne i Økonomi & Planlægning spænder vidt lige fra økonomistyring, samfundsøkonomiske analyser og beslutningsoplæg over leverandørstyring, udbud, digitalisering, jura og indkøb.
- Det var et stærkt ansøgerfelt, og valget faldt på Anne Hougaard Olesen, fordi hun med sin brede erfaring, viden om Banedanmark og allerede synligt opnåede resultater er den helt rette. Jeg glæder mig til at fortsætte samarbejdet med hende i hendes nye rolle, siger Hakon Iversen.
Som direktør for Økonomi & Planlægning får Anne Hougaard Olesen ansvaret for 270 medarbejdere og bliver del af Banedanmarks direktion.
- Vi er allerede i fuld gang med at digitalisere, optimere og drive de mange vigtige opgaver, vi har ansvaret for. Jeg glæder mig til at fortsætte arbejdet med at drive udviklingen af Banedanmarks økonomi, indkøb, it og planlægning, fordi det også understøtter den udvikling, Banedanmark og jernbanen er i fuld gang med i disse år, siger Anne Hougaard Olesen, der er uddannet cand.oecon. og senest har været vicedirektør og områdechef i Banedanmark.
Hun er 42 år og mor til tre.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politisk flertal vil fordele 100 millioner kroner til kollektiv transport på landet
- 19-årig mand forsøgte på at smugle 5,5 kg hash ud af landet
- Miljøkonsekvensrapport om nyt togværksted i Vinge er sendt i Høring
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Minibus-opbygger er kåret som en succesvirksomhed
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Flere kom til skade i trafikken sidste år
- Trafikpolitisk gruppe besøger Indenrigs- Bolig- og Landdistriktsudvalget
- Tunnel er på vej mod første kilometerpæl
- Nyt signalsystem betyder 14 dage uden tog på Svendborgbanen
- Mangel på lokomotivførere betyder reduceret drift på fire ud af fem banestrækninger i Nordsjælland
- Bustest 2026 i Ungarn omfattede syv busser i naturskønne omgivelser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.jpg)





