Politiet har afvist knap 1.000 personer ved grænserne
Torsdag 26. marts 2020 kl: 11:02
Af: RedaktionenLørdag klokken 12 gik grænsebommene ned for de personer, der ikke have et anerkendelsesværdigt ærinde i Danmark. Den seneste opgørelse fra politiet over afviste ved grænserne viser, at der i tidsrummet fra 24. marts klokken 7 til 25. marts klokken 7 er blevet afvist 39 personer
De fleste - 15 - blev afvist i Kastrup, da de var på vej ind i Danmark med tog. De næstfleste - 14 - blev afvist i Sønderjylland. De øvrige 10 fordeler sig med 8 under København, 1 i Nordsjælland og 1 i Sydøstjylland.
I oversigten nedenfor kan man se fordelingen af afviste det ovennævnte døgn og den samlede fordeling siden lørdag 14. marts klokken 12.00.

(Kilde: Rigspolitiet)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Eksamensbusser kører igen
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Kinesisk bilproducent er klar med første serieproducerede robotaxi
- På Sjælland kan man nu følge busserne på et livekort
- Nedfaldne køreledninger ramte 24 togsæt og 7 lokomotiver i april
- Anklagemyndigheden kommunikerer via ny kanal
- Mobilitetsplan i Aarhus mangler finansiering
- Taxiselskab udvider på Fyn
- Lufthavn tager ny sikkerhedskontrol med 20 spor i brug
- Sporarbejde på Fyn og Sjælland betyder bustransport i pinsen
- Det er gået op og ned 18.000.000 gange
- Uddannelsesinstitution tager mod elever i nye busser
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




