Shipping-firma i Fredericia kører ud med sværlasttrailer med udtræk
Fredag 21. februar 2020 kl: 11:05
Af: Redaktionen
Fredericia Shipping A/S har for nyligt haft en trækker en tur i Hedensted for at hente en ny fire-akslet sværlasttrailer med udtræk hos Lastas
Den nye sværlasttrailer er bygget op over et chassis med en centralvange opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.
Bunden er udført i 28 mm hårdttræsplanker med fem 10-tins surringsringe i hver side af kantrammen. Derudover har traileren tre gange otte kæpstokhuller med tilhørende 12 kæpstokke i magasin.
I venstre side er der monteret en strøkasse.
Trailerens udtræk er på 7.610 mm udtræk.
Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Første aksel har lift-fynktion og fjerde aksel er selvstyrende.
Den nye trailer, som blev hentet af DKC Transport - Fredericia Shipping A/S’ eget vognmandsselskab med en flåde på 35 lastbiler - blev leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Fredericia Shipping blev stiftet i 1973 og har hovedkvarter i Fredericia.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |