Virus påvirker transportarbejdet i Kina
Onsdag 12. februar 2020 kl: 11:01
Af: RedaktionenTransportkoncernen Prime Cargo oplyser, at selskabets kontorer i Shanghai, Qingdao, Xiamen og Hong Kong er for kolde at arbejde, fordi den kinesiske regering har besluttet, at alle varmeanlæg i kontorbygninger skal slukkes for at forhindre spredning af Coronavirus
Arbejdet var ellers kommet i gang efter et forlænget kinesisk nytår i flere byer. Konsekvensen af den kinesiske regerings beslutning er, at temperaturen i mange bygninger ligger på 5-8 grader, hvilket gør det umuligt at arbejde i bygningerne. Og da de fleste butikker stadig er lukket, er det ikke muligt at købe el-radiatorer. Byer som Ningbo, Beijing, Shenzhen er forsat lukket mere eller mindre ned.
Derfor arbejder de ansatte hos Prime Cargo i videst mulig udstrækning hjemmefra. Det er desværre ikke muligt at købe el-radiatorer, da langt de fleste butikker stadig er lukket. Byer som Ningbo, Beijing, Shenzhen er forsat lukket mere eller mindre helt ned.
Prime Cargo peger også på, at 95 procent af alle leverandører er fortsat holder lukket. Der til kommer, at der er stor mangel på chauffører, da de skal være i karantæne i 14 dage, når de kommer tilbage til storbyerne efter det kinesiske nytår.
Luftfragtsområdet er også under pres, da mange flyafgange er aflyst, Den normale kapacitet på passagerflyene er også væk på grund af indstillede flyforbindelser på grund af virus-situationen i Kina. Dertil kommer, at flere lufthavne afviser at tage mod fly fra Kina.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Bestanden er vokset med 450
- Nyregistreringerne er steget med 32 procent
- Antallet er steget med 746 procent
- Juni markerede sig med en fremgang på 37 procent
- Prisen på dieselolie var højest i januar
- Fire-akslet tip-trailer har med åbenbar side og automatisk rullepresenning
- Fredag 11. juli 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Shipping-koncern skifter 600.000 liter fossil diesel ud med biodiesel
- Rumænsk chauffør kan se frem til bøde på 30.000 kroner
- Transportvirksomhed i Kolding med over 100 medarbejdere er gået konkurs
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |