Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Tidligere V-borgmester og folketingsmedlem - og erhvervsdrivende - er blevet direktør i uddannelsesorganisation

Mandag 20. januar 2020 kl: 10:34
Af: Redaktionen

Tirsdag 6. januar tiltrådte Jens Hald som direktør for strategi og innovation hos organisationen Dekra, der i Danmark blandt andet er kendt for at drive synshaller og uddannelesvirksomhed på transportområdet. Baggrunden for, at Dekra nu har udvidet direktionen med en direktør for strategi og innovation, er, at organisationen oplever vækst med stigende markedsandele og nye forretningsområder

Tidligere V-borgmester og folketingsmedlem - og erhvervsdrivende - er blevet direktør i uddannelsesorganisation
Jens Hald. (Foto: Dekra)
Jens Hald kommer med en bred erfaring inden for strategi og innovation. Han har bevæget sig på tværs af ledelse i både den offentlige og private sektor i mange år, som blandt andet styrelseschef, Venstre-borgmester i Lejre Kommune, medlem af Folketinget for Venstre 1994 - 2007, iværksætter og direktør. 


I de seneste 12 år har han via sin egen konsulentvirksomhed rådgivet virksomheder i startup, ledelse, strategier og innovation. Karrierevejen er også kommet forbi ledelsesstillinger i universitets- og forskningsverden, hvor han som vicedirektør blandt andet har været med til at opbygge Syddansk Universitets Dronecenter i Odense.


Hos Dekra skal Jens Hald bruge sin erfaring til at lave strategier og videreudvikle nye forretningsområder gennem forskellige innovationsintiativer.


- Med de kompetencer og den erfaring som jeg har, vil jeg ikke lægge skjul på, at det er et drømmejob for mig, siger Jens Hald.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norsk speditionsvirksomhed får danske ejere
- Pakkebud var også pakketyv
- Formand for transportfond takkede af i maj
- Transportfond har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Politiet får flere fartsynder fra udlandet til at betale bøder
- Samarbejde mellem lastbilleverandør og uddannelsescenter skal styrke driftsøkonomien
- Transportkoncern med selskaber i otte lande øgede aktiviteterne og løftede resultaterne
- Sager om arbejdsskader og sociale forhold har udløst godt 17 millioner kroner
- Fire måneder har givet 2,4 millioner
- Vognmændene skal tænkes ind i Europas beredskab
- Fyns østligste erhvervshavn skal udvides
- Havneselskab med tre våde og en tør havn håndterede over en million ton i maj

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst