Container-vognmand har fået ny fire-akslet med 460 hk
Fredag 17. januar 2020 kl: 13:06
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center i Randers har leveret en ny fire-akslet Volvo FM 460 til MJT container i Hadsten. Den nye lastvogn er bygget op med wirehejs og kran hos HMF i Galten
Den nye fire-akslede og fuldt luftaffjedrede Volvo FM 460 Globetrotter 8x2 med triple-bogie er leveret med blandt andet Dynamic Steering, VEB+ motorbremse, ACC fartpilot, work remote fjernbetjening, Dura Brigth-alufælge og læderkabine.Bilen, der er bygget op hos HMF i Galten med wirehejs og en HMF 2820 kran, er solgt og leveret af Hans Pedersen fra Volvo Truck Center.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Genanvendelse i anlægsprojekter kan spare op til 90 procent af råstofferne og skære ned på lastbiltransporterne
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Direktør forlader autotransportør efter halvandet år
- Polsk mand blev taget med godt halvanden million cigarettet i varerummet
- Lastbil væltede under arbejde med kran
- 65-årig mand mistede livet
- Vognmænd betaler prisen for manglende styr på udbygning af elnet
- Styringen af udbygningen af elnettet er meget utilfredsstillende
- Affaldsvirksomheder inviterer inden for på deres anlæg
- Tip-trailer har tvangsstyret bagerste aksel
- Bygherrer går sammen om fælles digitale spilleregler for infrastruktur og anlæg
- Producent af elektriske varebiler har stadig dieselbiler på programmet
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




