Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Rederi suspenderer ro/ro-forbindelse

Torsdag 16. januar 2020 kl: 15:34
Af: Jesper Christensen

P&O Ferries har ifølge Lloyd's Loading List suspenderer sin ro/ro-forbindelse mellem Calais i Frankrig og den britiske havn i Tilbury tæt på London. Begrundelsen er vag efterspørgsel hos kunderne og strejker i Frankrig i de seneste uger

Ro/ro-forbindelse blev lanceret i september sidste år som en ny mulighed for at sende løstrailere mellem England og Frankrig. Ruten skulle bidrage til at gøre det enklere for transportkunderne at håndtere konsekvenserne af Storbritanniens farvel til EU-samarbejdet.


P&O Ferries chartrede ro/ro-skibet »Caroline Russ« med plads til 100 trailere og satte det ind på ruten med to daglige afgange i hverdagene og en afgang lørdag og søndag.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Tre ø-færger skal vedligeholdes på ø-værft
- Kerneforretningen voksede i Sønderjyllands største havn
- Transport- og logistikkoncern omsatte for mere - og håndterede mere gods
- Havneudvidelse er sendt i udbud
- Kulde og høje priser på benzin og diesel fik flere til at vælge vandvejen
- Færgefragten hos rederikoncern steg i marts
- Danske Rederier har fået ny leder af bestyrelsen
- Færge til ø i Lillebælt har sejlet i 50 år
- Større ro/pax-færge skal øge kapaciteten over Østersøen
- Svensk færgerederi og dansk pensionsselskab bliver medejer af nordisk færgerederi
- Limfjordens største havn havde vind i møllerne
- Olietransporten gennem danske farvande er steget med knap 60 procent på fire år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst