Ny fransk tre-akslet trækker skal trække ny fire-akslet tankvogn
Torsdag 16. januar 2020 kl: 12:34
Af: Redaktionen
Mammen Mejeri A/S, der ligger på vejen mellem Randers og Silkeborg, har fået leveret en Renault tre-akslet Renault Trucks T520 pusher-twinsteer-trækker, som skal køre med en fire-akslet tanktrailer fra VM Tarm A/S
Den nye tre-akslede trækker er opbygget med to-strengs hydraulikanlæg, dørk foran skammel og fire led-arbejdslys.
Førerhuset er udrustet med Comfort Drive-pakken fra Renault Trucks med luksus-førersæde, køleskab, Roadpad+ med kameratilslutning, ACC fartpilot og regnsensor.
Da bilen blev leveret, kørte den direkte til VM Tarm for og hente en ny fire-akslet tanktrailer på 42.500 liter ti transport af mælk.
Opbygning samt hydraulikanlæg er foretaget hos Volvo Truck Center Viborg.
Lars Herslund hos Volvo Truck Center Viborg har stået for salg og levering.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fyrværkeri blev sendt som pakke
- - Det er både respektløst og uansvarligt
- Samråd om vejafgift er på Folketingets tv
- Et halvt ton nikotinposer var skjult i 16.000 dåser
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- En af transportbranchens vigtigste kampe er et opgør med administrativt bøvl og urimelige afgifter
- Renovationsselskab fik Transportens Lærepladspris 2025
- Arbejdsgiverformand fortsætter
- Lavere aktiviteter i Tyrkiet påvirkede godsmængderne hos rederikoncern
- Varebiluddannelse kører ind hos kursusudbyder i Esbjerg
- Fredag 12. september 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |