Kranerne fra Kina skal krane i Stockholm
Torsdag 16. januar 2020 kl: 12:04
Af: Redaktionen
Havneoperatøren Hutchison Ports, der står for driften af containerterminalen i Stockholm Norvik Port, får sidst i marts to nye super-post-Panamax-containerkraner fra Kina. Kranerne begyndte deres rejse fra Shanghai 10. januar
Kranerne skal bruges til at betjene containerskibe, der lægger til i Stockholms nye havn - Stockholm Norvik Port. De over 80 meter høje kraner kan række over 22 containere og løfte 65 ton. Dermed kan terminalen betjene de største containerskibe, der sejler til og fra havne i Østersøen.
Stockholm Norvik Port vil efter planen åbne i maj og få gode adgangsforhold på til vands og til lands. Til vands vil vanddybden være 16,5 meter - til lands vil der være gode forbindelser med vej- og banetransport.
Hutchison Ports, der er en af verdens største terminal-operatører med 52 havne i 27 lande.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Danmarks eksport til USA er mindre følsom over for told end tidligere
- Toldstyrelsen justerer toldekspeditionernes nye åbningstider
- Hollandske toldere fandt knap fem ton kokain skjult i elektriske magneter
- Trafikstyrelsen advarer mod at bygge boliger tæt på erhvervshavne
- Ny sejlrende ind til Nakskov Havn giver dybde til større skibe
- Rederikoncern omsatte for mere - og driftsresultatet blev mindre
- Et stærkere totalberedskab i Danmark er helt nødvendigt
- Passagerfærge genoptager sejladsen
- Vind fra syd blæser havis nordpå
- Fragtmængderne var stabile i januar
- Limfjordshavn har samlet alle sine afdelinger i samme hus
- Havisen vil vokse langs den svenske vestkyst og i Skagerak
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




