Selvkørende teknologi er emnet på opstartsmøde for assessorer
Tirsdag 14. januar 2020 kl: 12:29
Af: RedaktionenFærdselsstyrelsen inviterer til møde i et nyoprettet forum for assessorer, der arbejder med - eller ønsker at arbejde med - selvkørende køretøjer
Vejdirektoratet og Færdselsstyrelsen har i løbet af 2019 gennemført en evaluering af de administrative aspekter af forsøgsordningen med selvkørende køretøjer.
Evalueringen resulterede i en række anbefalinger, herunder oprettelsen af et assessorforum, hvor assessorer og myndigheder, der beskæftiger sig med selvkørende køretøjer, kan mødes og drøfte problemstillinger og principielle spørgsmål i forhold til lovgivningen på området.
Det er på baggrund af denne anbefaling, at Færdselsstyrelsen har oprettet et assessorforum med opstartsmøde torsdag 27. februar i Ribe. På mødet deltager repræsentanter for Færdselsstyrelsen og Vejdirektoratet.
Tilmelding til mødet kan ske via dette link:
Tilmeldte deltagere vil modtage en dagsorden for mødet en uge forinden. Hvis der er forslag til emner, der ønskes drøftet på mødet, kan man fremsende dem i forbindelse med tilmeldingen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Politiet i Østjylland fik flere anmeldelser om pirattaxier
- Vi så på brint og busser i Bonn
- Magasinet Bus 4 - 2026 er udkommet
- Lufthavn i Sydjylland oplevede en passagervækst på 17 procent
- Lufthavn på Djursland har haft passagerfremgang
- Jobvækst samler sig i storbyer
- Havn i Nordvestvendsyssel afsluttede 2025 med 50 procent større overskud
- Mobilitetstilbud med flexbus hvert kvarter er populært
- Stor busoperatør opkøber mindre af samme slags
- Lufthavnsstation er åbnet efter udvidelse
- Togene kører atter på Gribskovbanen
- Politiet tjekkede busser og udskrev bøder
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


