FN's klimatopmøde sætter fokus på transportområdet
Fredag 6. december 2019 kl: 12:11
Af: RedaktionenTransportminister Benny Engelbrecht (S) deltager fredag i FN's klimatopmøde COP25 i Madrid, hvor transporten for første gang er repræsenteret. Ministeren vil sætte fokus på, hvad der ifølge ham er transportens vigtige fokusområder, når det kommer til klimaudfordringerne
Foruden at mødes med sine transportministerkollegaer deltager transportminister Benny Engelbrecht fredag i en paneldebat om, hvad han ser som de vigtigste fokusområder for klimaforandringer i transporten fremadrettet.
- Når man ser på de globale udledninger, står transport for cirka 25 procent af CO2-udledningen. Derfor er det også positivt, at transportområdet for første gang er repræsenteret under dette års COP25 møde, siger Benny Engelbrecht.
COP25-mødet er ifølge ministeren en god mulighed for at få talt om og delt erfaringer om, hvordan vi i fællesskab kan sikre den grønne omstilling.
Omstillingen af de nationale såvel som de internationale transporter har brug for løsninger, der kan omstille transportens energiforbrug fra fossil energi til vedvarende og bæredygtig energi.
- Kan vi få flere lande med på vores ambitiøse klimamål, kan vi dele de mest effektive og billigste løsninger. For eksempel er det ikke vigtigt, om bæredygtigt flybrændstof ender med at blive udviklet i EU eller et andet sted i verden - bare det bliver udviklet, siger ministeren, der ser frem til dagens klimatopmøde.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Litauisk transportkoncern flytter transportoperationer tættere på chauffører
- Ladeoperatør med fokus på tunge køretøjer har meldt sig ind i interesseorganisation
- Fire-akslet korntip-trailer kom til Ringsted
- Godstyv satte GPS-enheder på lastvognstog
- Varebil med bånd til lastbiler fylder 10 år
- Politiet fandt paller i en polsk varebil
- Chauffør i varebil talte i telefon - og havde en motorcykelbetjent bagefter
- Arbejdstilsynet har sat nye datoer for målrettede virksomhedsforløb
- Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
- Testkører takker af efter 40 år
- Utilfreds lastbilchauffør overfaldt turister på rasteplads
- Mand ved varebil knuste forruden på en lastbil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |



