Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Følgegruppe skal følge opdatering af de køretøjstekniske regler

Fredag 29. november 2019 kl: 09:00
Af: Redaktionen

Færdselsstyrelsen har nedsat en følgegruppe, som skal følge arbejdet med opdatering af de køretøjstekniske regler. Gruppen er nedsat efter interessetilkendegivelser fra branchen, der blev informeret om dannelsen af følgegruppen på informationsmøder 5. november om en EU-forordning om godkendelse og markedsovervågning af motorkøretøjer med videre

Færdselsstyrelsen arbejder med gennemførslen af EU-forordningen for at revidere og modernisere det samlede danske regelsæt på det køretøjstekniske område. Den nedsatte følgegruppe skal fugere som repræsentanter for deres medlemmer i en løbende dialog med Færdselsstyrelsen indtil forordningen træder i kraft 1. september 2020.


Færdselsstyrelsen oplyser, at 26 virksomheder og brancheforeninger har givet tilsagn om at deltage.


For at få en repræsentativ gruppesammensætning er der lagt vægt på udvælgelse af repræsentanter fra brancheforeninger, der kan dække alle relevante brancheområder. Den store interesse har gjort, at styrelsen har udvidet antallet af medlemmer i følgegruppen fra 8-10 repræsentanter til 13 repræsentanter.


Medlemmer af følgegruppen:
  • Motorcykelimportørforeningen
  • Dansk Bilbrancheråd
  • Foreningen af Vognimportører
  • Dansk Maskinhandelforening
  • De Danske Bilimportører
  • DTL – Danske Vognmænd
  • Foreningen af Tekniske Konsulenter for Vejtransport
  • SKAD
  • AutoConsult
  • Teknologisk Institut
  • SEGES (Landbrug & Fødevarer)
  • Bilsynsbranchen.dk (2 repræsentanter)


Første følgegruppemøde vil blive afholdt i december, hvor temaet vil være opsamling på informationsmøderne 5. november 2019.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Akutplan giver klarere rammer for vognmændenes omstilling
- Transportorganisation holder fast i sin stævning af Staten
- Ny sanktionsmodel - stadig flest bøder på 9.000 kroner
- Vognmandsorganisation ser positivt på elektrisk netaftale
- Bredt flertal i Folketinget har vedtaget en akutplanen for elnettet
- Bro på E45 i Nordsverige var for svag til at bære særtransport på 100 ton
- Motorvej E45 får tre nye støjskærme ved Aarhus
- Lastbilchauffør kørte med væltet last
- Broen over Øresund bliver lukket torsdag aften
- Polsk chauffør havde udeklarerede cigaretter på ladet
- Flere kom til skade i trafikken sidste år

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst