Busoperatør er i stødet - både med busser og arbejdsmiljø
Fredag 29. november 2019 kl: 09:00
Af: RedaktionenAnchersen A/S, som vi omtalte i Magasinet Bus 10 - 2019 i forbindelse med, at virksomheden 8. december skal sætte 27 elektriske busser i drift i Hovedstaden, fortæller i denne udgave af vores elektroniske magasin om busser og fælles transport, om det arbejde, der er gået forud og går forud frem til premieredagen
Fra 8. december i år vil Anchersens chauffører på Movia’s Linje 18 i Hovedstadsområdet byde passagerne inden for i samlet 27 el-busser leveret af kinesiske BYD. Små fire uger før premieren søndag 8. december bød Poul Anchersen Magasinet Bus velkommen på besøg på Jernholmen i Hvidovre, hvor virksomheden har hovedsæde.
Læs hele reportagen om besøget hos Anchersen A/S i Magasinet Bus 11 - 2019, som frit kan hentes her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - En menneskelig fejl kan have forårsaget togulykke på Gribskovbanen
- Aalborg får hvide og grønne el-delecykler
- Skanderborg har fået et busskur i træ - måske det smukkeste
- Ved man, hvordan passagerne bevæger sig - kan man lette trængslen på stationerne
- Nye analyser afdækker vigtige dagsordener på transportområdet
- Letbane håber på ny sikkerhedsgodkendelse i næste uge
- Offentligt betalt transport skal være tryg
- Specialtransport fortsætter med at køre letbanetog uden om manglende sikkerhedsgodkendelse
- 44-årig buschauffør er sigtet for uagtet manddrab
- Norsk flyselskab løftede 2,6 millioner passager i luften i maj
- Når man ikke kan køre under...
- Letbanetog kører igen i Odense - i begrænset omfang
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





