Forkert kølervæske kan øge driftsomkostningerne
Fredag 29. november 2019 kl: 10:00
Af: Jesper ChristensenKølervæske er kølervæske - eller er det. Virksomheden Vantage Lubricants, der eksempelvis leverer smøreolier og kølervæsker til en række busvognmænd landet over, peger på, at kølervæske ikke bare er kølervæske, da en kølervæske skal kunne andet og mere end blot at køle en motor ned. - En kølervæske skal også forebygge korrosion af kølesystemet - eksempelvis komponenter i aluminium, siger smøretekniker Roar Eriksen fra Vantage Lubricants
Som smøretekniker hos Vantage Lubricants arbejder han også med kølervæsker til kølesystemer i busser og lastbiler. Gennem de seneste år har firmaet leveret flere løsninger til kunder, der har opdaget, at kølervæsker ikke bare er kølervæsker.
Interesserede kan læse mere om kølervæsker i Magasinet Bus 11 - 2019, som frit kan hentes her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tyve stal 1.100 liter dieselolie fra parkerede sættevogne
- Lastbilchauffør mistede livet i arbejdsulykke
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Vi kommer til at tage kampen mod bøvl, besvær og bureaukrati
- Manglen på chauffører kræver politisk handling
- Fleksibel levering er grønnere - og bliver valgt til
- Transportvirksomhed fik pris for særligt socialt ansvar
- Transportorganisation har fået nyt bestyrelsesmedlem
- Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




