Virksomheder fik bøder for at mangle oplysninger på varebiler
Fredag 15. november 2019 kl: 10:37
Af: RedaktionenEn række virksomheder vil modtage en bøde på 5.000 kroner, fordi de manglede oplysninger på siden af deres varebiler, da de blev tjekket i en målrettet kontrol, som Motorstyrelsen gennemførte på Fyn i starten af ugen i samarbejde med Fyns Politi i Odense og Nyborg
Årsagen til bøderne er, at det ikke var alle virksomheder, der havde husket at få sat et synligt CVR-nummer og virksomhedens navn på deres varebiler, som de ellers skal.
Motorstyrelsen gennemførte kontrolaktionen sammen med Fyns Politi i Odense og Nyborg. Her lavede Motorstyrelsen rapporter på et tocifret antal køretøjer, og cirka halvdelen handlede om, at virksomheder ikke havde firmanavn og CVR-nummer på deres varebiler.
- Vores kontroller viser, at mange virksomheder glemmer at sætte CVR-nummer og virksomhedens navn på deres varebiler. Derfor har vi netop iværksat en vejledningsindsats, hvor vi informerer om reglerne. Det er nemlig vores opfattelse, at virksomhederne gerne vil følge reglerne, men de er desværre ikke altid opmærksomme på dem, siger Jørgen Rasmussen, der er underdirektør i Motorstyrelsen.
De øvrige rapporter ved kontrolaktionerne på Fyn handlede blandt andet om beskatning af fri firmabil og om leasingbiler, hvor førerne af bilerne ikke var registreret som brugere. Det skal nu undersøges nærmere, om der er betalt de rette afgifter.
Motorstyrelsen blev etableret den 1. juli 2018, da Skat blev lukket og erstattet af syv nye styrelser. Det er Motorstyrelsens opgave at sikre, at alle motorkøretøjer er registreret korrekt, og at værdifastsættelse og afgiftsberegning sker på et ensartet og gennemskueligt grundlag. Motorstyrelsen har hovedkontor i Aalborg og beskæftiger omkring 350 medarbejdere.
Interesserede kan læse Motorstyrelsens vejledning om varebiler her:
Interesserede kan læse Motorstyrelsens vejledning om varebiler her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Netløsning kan løfte elektrificering et skridt frem
- Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik
- Når man ikke kan køre under...
- Kronprinsen var med de sidste motorkøretøjer over den gamle bro over Storstrømmen
- Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Balance mellem mænd og kvinder skaber basis for et godt arbejdsklima
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





