Antalet af nyregistrerede varebiler er faldende
Fredag 8. november 2019 kl: 12:56
Af: Redaktionen.jpg)
I løbet af oktober blev der skruet nummerplader på 2.695 varebiler i Danmark. Det er 16 procent færre end i samme måned sidste år, hvor antallet lå på 3.218 varebiler
I årets første ti måneder er der nyregistreret 27.278 varebiler. Sammenlignet med samme periode sidste år, hvor der blev nyregistreret 27.915 varebiler, er der tale om et fald på 2,3 procent
- Det samlede salg af varebiler ligger i årets første ti måneder på et stabilt niveau og flugter med det samlede salg sidste år. Det afdæmpede salg i oktober bør derfor ikke give anledning til bekymring, da vi forventer at salget fortsat kommer til at forblive stabilt i forhold til det samlede salg sidste år, siger direktør for De Danske Bilimportører, Gunni Mikkelsen.

(Grafik og kilde: De Danske Bilimportører)
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Chauffør med gravid kæreste blev fyret - arbejdsgiver skal betale godtgørelse
- En østlig ringvej kan lede 14 procent af trafikken uden om det indre København
- Tre unge mænd kom til skade under studenterkørsel i lastbiler
- Havneselskab får kapitalfond som medejer
- Næste etape af motorvejen til Billund er besluttet
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Pakkedistributør er først i Europa med nyt tungt elektrisk vogntog
- To studenterlastbiler fik forbud mod at køre videre
- Øresundslinjen har overtrådt sit tilsagn til Konkurrencerådet
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Hybrid ro/ro-færge til Det Irske Hav bliver testet i Kina
- Fokus på energieffektivitet og brug af færre ressourcer giver resultatet hos fransk lastbilproducent
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |