Transportkoncernkøb omfattede også fragtfly
Tirsdag 5. november 2019 kl: 14:05
Af: RedaktionenMed erhvervelsen af Panalpina har DSV’s luftfragt fået en helt ny service i sit katalog over af transport- og logistikløsninger
Under et besøg i Luxembourg fik product manager for DSV’s danske luftfragtafdeling, Thomas Elmelund præsenteret det store charter-netværk, som er en del af Panalpina-setup’et med fuld rådighed over en Boeing 747-8 F noseload.
- Denne her service er virkelig unik og gør os på mange måder til luftens helte. Nu disponerer vi over vores helt eget fly og er i stand til at servicere danske kunder, der har et behov udover det sædvanlige. Vi kan flytte enorme mængder gods i eget netværk og under fuld kontrol hele vejen fra dør til dør, siger Thomas Elmelund.
DSV’s charter-netværk går via Luxembourg og består af flere oversøiske ruter, der tilsammen giver en egen kapacitet på 1.600 tons om ugen.
Faste ruter via Luxembourg:
- Tur/retur Shanghai, Kina (2 ugentlige afgange)
- Tur/retur Huntsville, Alabama USA (4 ugentlige afgange)
- Tur/retur Mexico City, Mexico via Huntsville, Alabama USA (2 ugentlige afgange)
- Tur/retur Point Noire, Den demokratiske republik Congo (1 ugentlig afgang)
Charter-netværket styres 100 procent in-house og omfatter egne lastbiler til og fra lufthavnene, direkte adgang til Tarmac/airside, dokumenthåndtering, godshåndtering samt planlægning ved lastning af luftfragtsenheder (ULD’er).
Netværkets faciliteter i Luxembourg og på de faste ruter tillader håndtering af overdimensioneret gods og besidder den nødvendige GDP-certificering til transport af lægemidler.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Lufthavn kom ud af 2024 med et underskud 82,3 millioner kroner
- Lufthavn på Djursland har oplevet fremgang i årets første seks måneder
- Brancheorganisation på energiområdet får ny politisk chef
- Fortroligt notat om lufthavn er blevet lækket
- Nordjylland har fået direkte flyforbindelse til Grønland
- Lufthavn på Fyn kom ud med underskud
- Den norske stat har tjent en halv milliard på salg af aktier i flyselskab
- Flere flyver via lufthavnen i København
- Passagertal nåede sit bedste maj-tal i over ti år
- Passagertal i lufthavn ved Limfjorden var tæt på 2022-tal
- International transportkoncern fra Hedehusene udvider partnerskab med FN-organisation
- Lufthavn i Sydjylland bragte årsresultatet op - og ser frem til et år med færre passagerer
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |