Færøerne får flere flyforbindelser i vinterhalvåret
Torsdag 17. oktober 2019 kl: 12:32
Af: RedaktionenFra 27. oktober vil det skandinaviske flyselskab, SAS, flyve seks gange om ugen mellem Danmark og Færøerne. Det svarer til en kapacitetsøgning over vinteren på cirka 41procent sammenlignet med forrige vinter
I højsæsonen over sommeren er der fortsat ni ugentlige flyvninger på ruten. Samlet tilbyder SAS nu årligt over 125.000 sæder mellem Vágar Lufthavn og Københavns Lufthavn.
SAS har siden marts med succes benyttet RNP-landingssystem (Required Navigation Performance) på flyvninger til Færøerne, og det har medvirket til mere stabil drift og bedre regularitet.
- Færøerne kan være et vanskeligt sted at flyve til, men udstyr som RNP, der gør det lettere at lette og lande i vejrforhold som eksempelvis tæt tåge, har vi et rigtigt stærkt produkt på ruten og samme mulighed som vores konkurrenter. Over sommerhalvåret har vi allerede haft 11 tilfælde, hvor RNP var afgørende for, at vi kunne lande, siger Johan Laurberg Lund Kofoed, der er Network Manager hos SAS.
På ruten opererer SAS med Airbus A320neo, som selskabet betegner som markedets mest brændstofeffektive fly.
Hvert år rejser omkring 110.000 turister til Færøerne. De seneste år er antallet steget med cirka 10 procent, og det skyldes blandt andet bedre flyforbindelser til både Danmark og resten af Skandinavien.
Ifølge Visit Faroe Islands kommer de fleste turister fra:
- Danmark
- Norge
- Tyskland
- Sverige
- Island
- Storbritannien
- USA
- Asien
- Holland
- Italien
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Kommuner i Hovedstadsområdet finder penge til el-delecykler
- Regionalt togselskab forbinder Skagen med Hobro
- 17-årige bilister sigtet 1.000 gange på et halvt år
- Uenighed om betaling for taxi endte med anholdelse
- Fjernbusselskab skifter busoperatør
- Færre færger fragtede flere biler
- Danmark er en stor færgenation i Europa
- Flextrafik bliver enklere fra midt i næste uge
- Ændringer i køre- og hviletidsbekendtgørelsen bliver udsat
- Transportministeren lover ændring
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
- Banedanmark og togselskaber er klar til 11 dage uden togdrift i Aarhus
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)

.jpg)


