Brande-vognmand kan køre hjem med en brand-ny trailer
Onsdag 16. oktober 2019 kl: 12:48
Af: Redaktionen
Vognmandsforretningen Knud Sørensen Brande ApS havde fornyligt en trækker hos Lastas i Hedensted for at hente en ny tre-akslet Kel-Berg sværlasttrailer
Den nye sværlasttrailer er bygget op over en centralvange opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger. Bunden er af 28 mm hårdttræsplanker med to gange seks kæpstokhuller. Med traileren hører 12 kæpstokke inklusiv magasin. Traileren er også forsynet med otte styks ti-tons surringeringe. Derudover der den monteret en Kel-Berg plastværktøjskasse og i venstre side en strøkasse.
Traileren, der er monteret med tre ni-tons aksler med tromlebremser, er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lastvognstog med kartofler på ladet kørte op i bus
- Otte elektriske biler skal distribuere mejeriprodukter
- Vognmand i Nordjylland tog to en slags og en tredie af en anden
- Storebæltsbroen skal løftes 84 gange
- Discountkæde er oppe på at have 50 elektriske lastbiler
- Selvstændig lastbilimportør fortsætter importen af japansk mærke
- Nedbygget maskintrailer med dobbelte hydrauliske ramper har 6.100 mm udtræk
- Motorstyrelsen varsler større kontrol af køretøjer på Fyn og i Østjylland
- Indisk koncern køber italiensk producent af busser og lastbiler
- Ny lov skal samle og styrke beredskabet for trafikken på tværs af landet
- Gamle færgehavne skal igen kunne modtage færger
- Politiet fandt 10.070 ulovlige puff bars i varebil
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




