Brande-vognmand kan køre hjem med en brand-ny trailer
Onsdag 16. oktober 2019 kl: 12:48
Af: Redaktionen
Vognmandsforretningen Knud Sørensen Brande ApS havde fornyligt en trækker hos Lastas i Hedensted for at hente en ny tre-akslet Kel-Berg sværlasttrailer
Den nye sværlasttrailer er bygget op over en centralvange opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger. Bunden er af 28 mm hårdttræsplanker med to gange seks kæpstokhuller. Med traileren hører 12 kæpstokke inklusiv magasin. Traileren er også forsynet med otte styks ti-tons surringeringe. Derudover der den monteret en Kel-Berg plastværktøjskasse og i venstre side en strøkasse.
Traileren, der er monteret med tre ni-tons aksler med tromlebremser, er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




