Brande-vognmand kan køre hjem med en brand-ny trailer
Onsdag 16. oktober 2019 kl: 12:48
Af: Redaktionen
Vognmandsforretningen Knud Sørensen Brande ApS havde fornyligt en trækker hos Lastas i Hedensted for at hente en ny tre-akslet Kel-Berg sværlasttrailer
Den nye sværlasttrailer er bygget op over en centralvange opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger. Bunden er af 28 mm hårdttræsplanker med to gange seks kæpstokhuller. Med traileren hører 12 kæpstokke inklusiv magasin. Traileren er også forsynet med otte styks ti-tons surringeringe. Derudover der den monteret en Kel-Berg plastværktøjskasse og i venstre side en strøkasse.
Traileren, der er monteret med tre ni-tons aksler med tromlebremser, er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Anklagemyndigheden vil have konfiskeret godt 1,2 millioner kroner hos transportfirma
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Påvirket mand uden kørekort kørte ind i lastbil
- En indsats mod chaufførmangel skal inddrages i totalberedskabet
- Bestanden er vokset med 9,3 procent siden juli 2020
- Færre nye lastbiler fik nummerplader på i juli
- Pantning nåede ny rekord i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- 70-årig kvinde svingede ud foran lastbil
- Tysk transportkoncern kørte omsætning og resultat frem i andet kvartal
- En halv times daglig fysisk aktivitet kan forebygge alvorlig stress
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




