Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Øresundsbron’s ledelse ser positiv på besked om strækningskontrol

Onsdag 9. oktober 2019 kl: 15:00
Af: Redaktionen

Øresundsbron’s ledelse glæder sig over Transport- og boliministeriets beslutning om at indføre strækningskontrol på blandt andet Øresundsbron, da der flere gange er målt hastigheder langt over fartgrænserne ved politiets kontroller

- Politiets hastighedskontroller på forbindelsen viser desværre meget høje hastigheder, hvilket udsætter både fører og øvrige bilister for alvorlige og store risici. Derfor er det med glæde, at vi nu er på vej til at få strækningskontrol, noget vi på bron har efterspurgt i mange år, siger Caroline Ullman-Hammer, der er administrerende direktør ved Øresundsbro Konsortiet. 


Gennem årene har Øresundsbron fået synspunkter fra kunder, som ønsker sig en mere effektiv fartkontrol. Hvis en ulykke indtræffer i Øresundstunnelen kan det være mere alvorligt end ved ulykker på åben vej. Køretøjet risikerer at køre ind i tunnelvæggene og/eller i andre køretøjer, og i værste fald kan der udvikles en brand, hvilket kan få meget alvorlige konsekvenser i en tunnel. Desuden er tilgængeligheden for redningskøretøjer sværere på Øresundsbron sammenlignet med en ulykke som sker på åben vej på land. 


- Mange bilister har oplevet en utryghed, når andre har passeret forbi med ekstreme hastigheder uden at tage hensyn til medtrafikanterne. Og vi har haft nogle alvorlige ulykker, men tak og lov ingen med dødelig udgang. Derfor har vi længe foreslået strækningskontrol som yderligere en måde, at gøre forbindelsen sikker, eftersom det er en effektiv metode for at mindske antal hastighedsovertrædelser. Dermed bidrager det til at forebygge alvorlige ulykker, siger Ulla V. Eilersen, der er sikkerhedschef på Øresundsbron. 


Øresundsbro Konsortiet skal indgå i en projektgruppe med blandt andet danske myndigheder, for at tilvejebringe en plan for, hvordan strækningskontrollen kan etableres og drives.




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Sand og grus bliver en flaskehals for byggeri og anlæg
- Grisetransport brød i brand og spærrede motorvej i Sønderjylland
- Kapitalforvalter fra USA har godt fem procent af aktierne i dansk transportkoncern
- Lastbil kørte med skader på fordæk
- Ældre kvinde blev påkørt af en lastbil på P-plads
- Første uge i november byder på trafikale gener på vej til havnen i Aarhus
- Letvægtstrailer har tipkasse i Hardox-stål
- Post-koncern kan mærke manglende brevpost
- Politiet kan tjekke pauser
- Norsk minister var med til at indvie ladeanlæg hos norsk mejeriselskab
- Politiet pågreb et par palletyve
- Politi og toldere fandt 5.600 ulovlige puff-bars i varebil

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst