Formanden for stor dansk transportkoncern har sagt farvel
Fredag 27. september 2019 kl: 12:42
Af: RedaktionenKurt K. Larsen trak sig forleden sig som bestyrelsesformand for DSV Panalpina A/S efter en lang karriere i DSV og transporterhvervet
Kurt K. Larsen, der er 74 år, meddelte 24. september bestyrelsen, at han ønskede at fratræde som formand og medlem af bestyrelsen for DSV A/S med virkning fra samme dato. Kurt K. Karsen har været en del af DSV siden 1989 og en vigtig figur i udviklingen af DSV og virksomhedens historie.
Ny formand for DSV Panalpina A/S er Thomas Plenborg.
Kurt K. Larsen sagde farvel på en netop afholdt ekstraordinær generalforsamling i DSV-koncernen, som ved samme lejlighed officielt skiftede navn til DSV Panalpina A/S efter DSV’s opkøb af Panalpina.
Nyt medlem af bestyrelse i DSV Panalpina A/S er Beat Walti, der var indstillet af Ernst Göhner Foundation, der som tilligere storaktionær i Panalpina er blevet storaktionær i DSV Panalpina A/S efter DSV’s køb af Panalpina.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Region Hovedstaden sikrer flyrute mellem København og Rønne med ny aftale
- Norsk flyselskab vinder udbud af grøn indenrigsrute
- Rejsende havde 17 guldbarer med i bagagen
- Dansk-baseret transport- og speditionsfirma køber luft- og søfragtaktiviteter i Polen og Tyskland
- Politiet skal bruge ny drone til patruljering ved den dansk-tyske grænse
- Lavprisflyselskab åbner 10 nye ruter fra Billund
- Lufthavn på Djursland satte passagerrekord i september
- Pensionskasse ejede aktier i lufthavn i otte år
- Den danske stat ejer nu Københavns Lufthavne A/S
- Trafikstyrelsen informerer om dispensation for droneforbud
- Myndighederne lukker luftrummet lukkes for al civil droneflyvning
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |