Tip-traileren har automatisk rullepresnning og skuffe
Onsdag 4. september 2019 kl: 08:54
Af: Redaktionen
Dansk Landbrug - DLG - har taget en ny fire-akslet Kel-Ber tiptrailer i brug. Den nye trailer, der er leveret af Lastas i Hedensted, har blandt andet fået påsvejst en 400 mm lang alu-skuffe i bagenden
Den nye fire-akslede tip-trailer er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i boks-profil og med stærke tværvanger og forstærkninger.
Kassen, der har sider fremstillet i 40 mm aluprofiler og en bund af 7 mm aluplade, har en udvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesystem - og en automatisk kornlem. I bagenden er der påsvejst en 400 mm lang alu-skuffe i fuld brede med 500 mm sider og en hældning på 15 grader. Bunden er belagt med 15 mm plast, mens siderne er belagt med 100 plast i en højde af 1.250 mm.
Forrest er der monteret en arbejdsplatform i galvaniseret stål med sikkerhedsgelænder. Med traileren hører også stige i højre side, plasticværktøjskasse i venstre side samt kost og skovle beslag
Traileren er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser og hæve/sænkefunktion. Første og fjerde aksel er løftbar, mens fjerde aksel også er selvstyrende.
Den nye trailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
- Motorvejsforbindelse på tværs af Sjælland er en god forretning for samfundet
- Papkasse med meget giftige slanger var efterladt på rasteplads
- Lovprogram omfatter forslag om skærpelser og lempelser
- Politiet får ny kommunikationskanal i 2026
- Fredag 10. oktober 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Beskæftigelsen er steget blandt seniorerne de seneste år
- Nye regler gælder for dæk på lastbiler og busser i Danmark og Sverige
- Pakkedistributør er klar til at åbne sit nye distributionscenter i Randers
- Nye små elektriske varebiler får Danmarkspremiere i november
- Godt hver tredie var fra det østlige Sverige
- Der er kommet flere nye lastbiler ud at køre
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |