Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Politiet tog 5.300 bilister i at køre for hurtigt

Onsdag 21. august 2019 kl: 11:44
Af: Redaktionen

I forbindelse med en fælles europæisk indsats mod for høj hastighed på vejene, udskrev dansk politi godt 5.300 bøder til bilister, der brød loven ved at køre hurtigere end tilladt. - Der er stadig for mange bilister, der kører for hurtigt og dermed udsætter sig selv og andre for fare, siger Christian Berthelsen, der er politiassistent ved Rigspolitiets Nationale Færdselscenter

I perioden fra mandag 12. august til søndag 18. august gennemførte dansk politi lige som politiet i de fleste andre europæiske lande målrettede indsatser mod hastighedsoverskridelser i trafikken.


Ved de målrettede hastighedskontroller blev der konstateret lidt over 5300 hastighedsoverskridelser, heraf:
  • Godt 2.600 overskridelser af den generelle hastighed i byerne
  • Knap 1.700 overskridelser af den generelle hastighed på landeveje og motorveje
  • Knap 1.000 overskred den skiltede hastighed på vejene, blandt andet hvor hastigheden var nedsat på grund af vejarbejder

- Der er stadig for mange bilister, der kører for hurtigt og dermed udsætter sig selv og andre for fare. Fart dræber og er stadig et problem for trafiksikkerheden, som kræver politiets fortsatte opmærksomhed. Når hastigheden sættes i vejret øges både den strækning, som bilen kører inden føreren reagerer, og bilens bremselængde, siger Christian Berthelsen, der er politiassistent, Rigspolitiets Nationale Færdselscenter.
- Der er således en klar sammenhæng mellem farten på vejene og antallet af dræbte og tilskadekomne, påpeger han.


Uheldsrisikoen er dog ikke lige stor for alle typer af veje. 100 km/t på en motorvej er mindre farligt end 100 km/t på en landevej eller en byvej. Det skyldes at en motorvej er konstrueret til disse høje hastigheder, og at der her kun kører personbiler og lastbiler. Landeveje og byveje er derimod konstrueret til meget lavere hastigheder og trafikken er mere kompleks, da både fodgængere, cyklister og biler er til stede.
I op mod halvdelen af alle dødsulykker eller ulykker med alvorligt tilskadekomne med personbil, kørte føreren over hastighedsgrænsen.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Passagertallet satte rekord i lufthavn ved Limfjorden
- Politikere uddeler knap 18 millioner kroner til flere nulemissionsbusser
- Fredag 7. november 2025 lå brændstofpriserne på følgende niveau
- Rederikoncern vil skære sine omkostninger ned med 300 millioner kroner
- Bustransporten er gratis til valgsteder på Fyn
- Lastbil og busser kan tanke flydende brændstof på nyt anlæg i Viborg
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Transportpakke skal åbne for højhastighedsbaner
- Investeringsplan har mange spændende elementer for udvikling af luftfarten
- Energiselskab lancerer ny app til opladning i Danmark og Europa
- Flexbus-virksomhed i Næstved er gået konkurs

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst