Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Eletrisk færge er sat i drift

Torsdag 15. august 2019 kl: 12:45
Af: Redaktionen

Torsdag morgen sejlede el-færgen »Ellen« for første gang ind i den ordinære sejlplan på ruten mellem Ærø og Als

Eletrisk færge er sat i drift
Da omkring en trediedel af de i alt 50 ton batterier ombord på Ellen endnu ikke er færdigbalanceret, og man dermed ikke endnu kan udnytte den fulde energikapacitet, vil Ellen i første omgang blive indsat i drift på Fynshav-siden i den eksisterende sejlplan for færgen Skjoldnæs - med dagligt tre ture tur/retur mellem Søby på Ærø og Fynshav på Als.


Foreløbig er det planlagt, at Ellen sejler på denne måde indtil 2. september, dog med mulighed for at der indsættes flere ture på ruten i løbet af august efterhånden som batterierne er færdigbalancerede. 



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Genanvendelsesvirksomhed har lastet 13.000 ton jernskrot fra ny kajplads i Aalborg
- Rejserne over Øresund fortsatte med at stige
- Stort batteri i færgehavn skal sikre stabil forsyning
- Indiske skibs­op­hug­nings­fa­ci­li­te­ter kan blive EU-godkendt
- Kongeskib bliver solgt på auktion
- Terminalselskab har fået ny direktør for sine danske terminaler
- Færgerederi henter sin nye direktør hos terminalselskab i Holland
- Kvartalsrapport fra rederikoncern viser markant fremgang
- Islandsk rederi forlænger aftale med svensk øresundshavn
- Grønlandske farvande venter dansk isbryder
- Hollandske toldere fandt 800 kg narkotika på fragtskib i Amsterdam
- Rederi-bestyrelse skal have ny formand

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst