Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
UNDERSØGELSE:

Danskerne er blevet mere klimabevidste på ferien

Mandag 15. juli 2019 kl: 07:58
Af: Redaktionen

Flere danskere er blevet bevidste om det klimaaftryk, deres rejser sætter. Det har fået en del til at ændre deres rejsevaner, viser en ny undersøgelse fra Gjensidige Forsikring og Gouda Rejseforsikring

I forbindelse med valget til Folketinget 5. juni kom klimaet for alvor på dagsordenen. Men det er ikke kun på det politiske plan, klimaudfordringerne er blevet et tema. Det har for mange danskeres vedkommende også fået indflydelse på, hvordan de rejser. Det viser en ny undersøgelse, som Kantar Gallup har foretaget for Gjensidige Forsikring og Gouda Rejseforsikring. 


I undersøgelsen svarer 15 procent, at de har ændret rejsevaner for at blive mere klimavenlige. 


For lidt under 10 procents vedkommende har det konkret udmøntet sig i, at de flyver mindre, mens 5 procent siger, de har valgt at rejse mindre til udlandet for at undgå at belaste klimaet. 2 procent af de adspurgte peger på andre måder, de har ændret deres rejsevaner på for at mindske deres klimabelastning.


At så mange danskere har taget konkrete skridt til at rejse mere klimabevidst, glæder Dan Kjølhede Laursen, der er direktør i Gouda Rejseforsikring, men han kalder samtidig tallene for overraskende. 


- Selvom klima selvfølgelig har fyldt meget i medierne den seneste tid, så er det både overraskende og glædeligt, at så mange danskere er blevet bevidste om, hvilket klimaaftryk de sætter i forbindelse med rejser, siger Dan Kjølhede Laursen.


Og selvom flytrafik ikke er den største udleder af CO2 på globalt plan, så peger Dan Kjølhede Laursen på, at tallene kan tyde på, at danskerne generelt tænker klima mere ind i deres hverdag. 


- Den nye regering har lavet en meget ambitiøs målsætning på klimaområdet, og tallene peger i retning af, at mange danskere ikke bare bakker op om det, men at de også aktivt støtter det i deres hverdag ved at ændre i deres forbrugsvaner, siger Dan Kjølhede Laursen. 


Om undersøgelsen:
  • Undersøgelsen er foretaget af Kantar Gallup for Gjensidige Forsikring og Gouda Rejseforsikring i maj 2019 blandt 1560 repræsentativt udvalgte danskere.






Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- 30 millioner kroner skal gavne fremtidens uddannelse, grøn mobilitet og miljø
- Passagerne er tilfredse med flextrafikken i Region Midtjylland
- Natbusser holder klar til julens fester
- Rigsrevisionen undersøger anskaffelse af nye el-tog
- Serbien, Rumænien og Bulgarien tegner sig for flest dødsulykker pr million indbyggere
- Skatteministeriets indsats er ikke tilfredsstillende
- Færge til Samsø er blevet forsinket på grund af vejret i Biscayen
- Norsk flyselskab udvider sit ruteprogram
- Ekstra afgange har fået flere til at tage med letbanen
- Politiet i Aarhus satte fokus på taxier
- Mand fik et ildebefindende - og kørte ind i et busskur
- Bus- og lastbilproducent kører ind i Danmark med finansieringsløsninger

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst