Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Letbanen kører færre ture til Mårslet i sommerferien

Torsdag 11. juli 2019 kl: 09:16
Af: Redaktionen

15. juli bliver køreplanen for letbanesystemet i Aarhus-området ændret, så der kun kører to afgange i timen mellem Aarhus H og Mårslet i sommerperioden frem til 11. august. Aarhus Letbane har konstateret, at fire afgange i timen på strækningen meget let skaber forsinkelser og aflysninger

I forbindelse med køreplanskiftet 30. juni blev køretiderne for Aarhus Letbane ændret på grund af den ustabile drift, der har præget Letbanen siden åbningen mod Grenaa i april. Samtidig blev der indsat to ekstra afgange mellem Aarhus H og Mårslet, så Letbanen nu kører hvert kvarter.


Køreplansændringerne har ifølge Midttrafik generelt betydet mere stabil drift. Aarhus Letbane har dog konstateret, at fire afgange i timen på strækningen Aarhus H - Mårslet meget let skaber forsinkelser og aflysninger i systemet.


Af hensyn til kunderne prioriterer Midttrafik og Aarhus Letbane stabil drift og har derfor besluttet, at de to ekstra afgange i timen udgår i sommerferien fra og med 15. juli. Efter sommerferien vil de to afgange igen køre mellem Aarhus og Mårslet, men Letbanen vil på de to afgange, der vender i Mårslet, kun standse i Mårslet, Tranbjerg, Gunnar Clausens Vej og Viby J. På forbindelserne helt til Odder vil Letbanen også holde i Mølleparken. Nørrevænget, og Kongsvang.


Afgangstiderne forventes at være de samme som i dag efter sommerferien.


Interesserede kan se den nye køreplan for 15. juli og fremefter her:







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Ja til BRT-bus - nej til vejudvidelse på Ring 4 Nord
- Togene er begyndt at køre sydover fra Aarhus
- Færgerederi oplever stigende efterspørgsel
- Rejsebureau øger charterudbuddet fra Aarhus Airport
- Formand for trafikselskab fortsætter
- Busser i rute blev tjekket på rutebilstationen i Aarhus
- Letbane kører med flere passagerer end forventet
- Tysk mand var syg - faldt om og døde på dækket
- Politiet tjekkede taxier ved sygehus - og skrev seks bøder
- Trafikselskab for Midtjylland har fået ny bestyrelse
- Letbanen i Aarhus fortsætter uden fejlramte tog frem til sommer
- S-togsstrækning med 500 tog dagligt skal have nyt kørestrømsanlæg

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst