Kvinde vågnede op i parkeret fly
Mandag 24. juni 2019 kl: 10:35
Af: RedaktionenEn canadisk kvinde, der var på flyvetur med Air Canada fra Quebec til Toronto, faldt i søvn i flyet og vågnede først flere timer efter landingen - på det tidspunkt var flyet parkeret, mørkt og forladt af alle øvrige passagerer og hele besætningen
Kvinden fik ringet til en veninde og nåede at fortælle, at hun var lukket inde i det forladte fly, inden hendes mobiltelefon løb tør for strøm.
Det var dog ikke ved venindens hjælp, at kvinde kom ud af flyet. Hun faldt efterfølgende en lygte og fik også åbnet døren til kabinen. Der var dog for langt ned til, at hun turde tage springet.
På et tidspunkt opdagede en baggagemedarbejder kvinden i det forladte fly. Han fik kørt en stige hen til flyet, så kvinde kunne komme ned på jorden igen.
Air Canada har været fuld af undskyldninger over for kvinden, der var og stadig er chokeret efter hændelsen, der fandt sted 9. juni.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Danskbaseret transportkoncern er ny olympisk logistik- og transportpartner
- Passagertallet satte rekord i lufthavn ved Limfjorden
- Luftfragtfirma opgraderer til større fragtfly i Billund
- Midtjysk lufthavn nåede 278.251 passagerer i oktober
- Postkoncern har genoptaget leveringerne til USA og Puerto Rico for alle kunder
- Investeringsplan har mange spændende elementer for udvikling af luftfarten
- Transportpakke skal støtte mere bæredygtig luft- og søfart
- Lufthavn i Karup har fået ny bestyrelse med færre medlemmer
- Transportselskab har offentliggjort sin første årsrapport som transportselskab
- Københavns Lufthavn har fået ny bestyrelse
- Toldere i lufthavn fandt 150 kg cannabis på en uge
- Virksomheder skal betale 100 millioner kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




