Bæredygtige trafikvalg er i fokus på Trafik-dag i Odense
Tirsdag 11. juni 2019 kl: 12:06
Af: RedaktionenLørdag 15. juni mellem klokken 11 og 16 inviterer Odense Kommune og en række samarbejdspartnere til Bæredygtig Trafik-dag i Flakhaven i Odense. Dagen skal sætte fokus på mere bæredygtige trafikvalg til gavn for miljøet og for fremkommeligheden
Baggrunden for at sætte fokus på trafikvalgene er, at Odense vokser og flere skal kunne komme rundt i Odense på en måde, der fungerer i det daglige, og som understøtter et sundt og bæredygtigt valg. Målet er, at gøre sunde transportformer til et nemmere valg for flere, så udledningen af CO2 og skadelige partikler i luften kommer ned.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Sammenlægning af to regioner kan få alvorlige konsekvenser for den regionale kollektive bustransport
- Nordsjællands Politi gør status - 18 personer blev kvæstet
- Nyt design skal sikre færgerampe mod at falde ned
- To tog stødte sammen torsdag morgen
- Det første metrotog er tilbage efter modernisering i Rotterdam
- Togoperatør uddanner rekordmange lokomotivførere
- Togene er igen på sporet mellem Aarhus og Hinnerup
- Flextrafik er fyldt 25 år
- Forsøg med med vejafgifter for personbiler er afsluttet med en rapport
- Tankstationer må ikke reservere urimeligt høje beløb på forbrugernes konti
- Cyklen og toget er hinandens bedste venner
- Høje brændstofpriser får bilister til at sætte farten ned
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |




