Vognmand i Bjerringbro bringer godset med gardintrailer
Mandag 27. maj 2019 kl: 09:02
Af: RedaktionenJørvi Transport A/S har fornyligt været i Hedensted for at hente firmaets nye to-akslede Kel-Berg city-gardintrailer hos Lastas. Den nye t-akslede gardintrailer skal bruges til distributionsopgaver i det meste af Danmark
![]() |
I bagenden er der monteret en Zepro-lift med en kapacitet på 2.500 kg og en 2.000 mm liftplade. Trailerbunden er udført af 28 mm hårdttræsplanker med stålplade over Tridec-drejesystemet. I hver side er der tre forskydelige sidestolper med bræddeholdere og i alt 24 brædder.
Traileren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Første aksel er monteret med løftefunktion, mens tvangsstyringen af bagerste aksel sker med et Tridec-tvangsstyringssystem. Traileren er XL godkendt og har en tilladt totalvægt på 35.000 kg.
Traileren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Første aksel er monteret med løftefunktion, mens tvangsstyringen af bagerste aksel sker med et Tridec-tvangsstyringssystem. Traileren er XL godkendt og har en tilladt totalvægt på 35.000 kg.
Den nye city gardintrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas i Hedensted.
Jørvi Transport A/S blev grundlagt i 1965.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Maj kom ud med to færre nyregistreringer end sidste år
- Maj i år lå én under maj sidste år
- Batteri-elektriske lastbiler over 16 tons er gået fra 60 til 152
- Antallet af nyregistreringer er steget med godt 9,8 procent
- Fire fire-akslede tiptrailere er bygget til asfalttransport
- Udstationeringssatser bliver opdateret pr. onsdag 1. juli
- Svensk-dansk postkoncern bygger ny terminal i Nordsverige
- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Netløsning kan løfte elektrificering et skridt frem
- Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik
- Når man ikke kan køre under...
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





