Velsmurt bande solgte billig planteolie som dyr olivenolie
Onsdag 15. maj 2019 kl: 11:29
Af: Jesper ChristensenItalienske og tyske myndigheder pågriber smuglerbande og beslaglægger 150.000 liter falsk olivenolie. Den kriminelle bande, der har haft en kriminel fortjeneste på op til 8 millioner euro årligt, ændrede solsikkeolie af lav kvalitet til at ligne dyr olivenolie ved at tilsætte farve og solgte den i Tyskland og Italien
Banden fik billig og ringe solsikkeolie til at ligne dyr olivenolie ved at tilsætte klorofyl, beta-caroten og soyaolie.
Efterfølgende forsøgte banden at sælge den falske olienolie til restauranter i Tyskland.
Den falske olivenolie blev produceret under uhygiejniske forhold. Nogle bandemedlemmer tog sig af produktionen, mens andre med højere rang tog sig af leverancerne, der skete i lastbiler hver anden uge.
Efter at olien var kommet til Tyskland, blev den opbevaret hos logistik-virksomheder ind til den skulle leveres til kunderne. I nogle tilfælde erstattede den falske olivenolie helt den ægte varer.
Under aktionen mod den velsmurte bande ransagede myndighederne 20 huse i Italien og Tyskland og beslaglagde i alt 150.000 liter fordelt på flere adresser - inklusiv fem lastvogne med hver 23.000 liter falsk olivenolie på ladet.
Ifølge Europol købte banden årligt for omkring 1 million euro billig solsikkeolie - og solgte den efter behandlingen med klorofyl, beta-caroten og soyaolie til omkring 8 millioner euro. Salgsprisen pr liter var ifølge Europol mellem fem og ti euro - mellem 37 - 75 kroner.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Verdens største batterielektriske hurtigfærge har fået gang i motorerne
- Motorvejstilslutning ved Horsens spærres i en måned efter nytår
- Tysk pakkedistributør kører med el-lastbiler efter en kilometermodel
- Køretøjer skal kunne skilles ad og genanvendes
- Et område ved banegården i Holstebro bliver midlertidigt militært område
- Brugte bilbatterier kan bruges i lang tid
- Vognmand i Bording har fået ny tre-akslet lastbil med stjerne
- Fredag åbner energiselskab fire nye ladepladser for elektriske lastbiler
- Transportvirksomhed lægger sag an mod TV-station
- Fejl i teknikken viser bødesystemets kompleksitet
- Tysk lastbilproducent har valgt dansk virksomhed som ladeplatform
- Ni uberettigede vejafgiftsbøder er blevet annulleret
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




