Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Busschauffør på vej hjem fra arbejde afslørede indbrudstyv

Mandag 8. oktober 2018 kl: 12:26
Af: Redaktionen

En 63-årig buschauffør ringede ved 00.50-tiden natten til mandag til Østjyllands Politi. Han fortalte, at han havde hørt et højt brag på Mirabellevej i Randers NØ, da han på vej hjem fra arbejde kom cyklende i området

Buschaufføren besluttede sig for at cykle hen til en virksomhed, hvor han kunne se, at der lå en stige uden for sikkerhedshegnet. På den anden side af hegnet kunne han se, at der stod en mand. Han spurgte, hvad han lavede der, og manden svarede, at han arbejdede der. Men da han svarede forkert på, hvad virksomheden hed, og da han ikke kunne åbne lågen, men i stedet kravlede over hegnet og forlod stedet til fods, blev den 63-årige buschauffør mistænksom. 


Han ringede derfor til politiet, mens han cyklede efter manden. Med politiet i røret kunne han guide patruljen frem til der, hvor manden stod, og politiet kunne kort efter anholde ham. Den 49-årige mand blev sigtet for forsøg på indbrud. 






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Kommuner i Hovedstadsområdet finder penge til el-delecykler
- Regionalt togselskab forbinder Skagen med Hobro
- 17-årige bilister sigtet 1.000 gange på et halvt år
- Uenighed om betaling for taxi endte med anholdelse
- Fjernbusselskab skifter busoperatør
- Færre færger fragtede flere biler
- Danmark er en stor færgenation i Europa
- Flextrafik bliver enklere fra midt i næste uge
- Ændringer i køre- og hviletidsbekendtgørelsen bliver udsat
- Transportministeren lover ændring
- Batteri-elektrisk færger har fået sit navn
- Banedanmark og togselskaber er klar til 11 dage uden togdrift i Aarhus

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst