Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      
RUMÆNSK CHAUFFØR TIL AVISEN.DK:

- Nu har jeg oplevet det rigtige liv

Tirsdag 7. marts 2017 kl: 08:14
Af: Redaktionen

Den rumænske lastbilchauffør Marius Stanca har fået job hos en vognmand i Jylland. Avisen.dk har talt med chaufføren, som fik jobbet hos den danske vognmand via en dansk chauffør

Før jobbet hos Serup Transport arbejdede Marius Stanca hos en dansk ejet vognmandsvirksomhed i Rumænien. Arbejdet bestod i at køre i Danmark, Sverige og Tyskland. Han var hjemme i Rumænien i sammenlagt fire måneder i løbet af to år. Han sluttede med at få udbetalt 15.000 kroner om måneden. Han boede i sin lastbil, lavede mad på et gasblus og vaskede tøj på cafeteriaer.


- Det er som at bo i et bur, siger han til avisen.dk.


Efter jobskiftet får han udbetal mellem 5.000 og 8.000 kroner mere om måneden, har fået et sted at bo, hvor han kan tilbringe sine ugentlige fridage, og så har han fået råd til at købe mad på cafeterierne i stedet for at lave den på et gasblus.


Interesserede kan læse historien om Marius Stanca på avisen.dk her:












Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Myndigheder fandt 1,2 milliarder falske euro i postforsendelser
- Bødeudskrivelse for manglende betaling af vejafgift er suspenderet
- Is faldt fra lastbil og ødelagde forrude på varebil
- Rampe til færge blev hejst op af vandet og sat på plads
- Samsø-virksomhed fik gardintrailer med fast tag inden sneen faldt
- Fusk med grisetransporter fra Danmark fortsætter
- Betjent er uden for livsfare
- Biler og cykler på blive på Fanø
- Vognmand i Langeskov har fået to nye stjerner
- Tilbageholdelse af udenlandske køretøjer og rimelige bødesanktioner er på vej
- Sidste postmåling i 2025 viste, at posten kom frem
- Havneselskab investerer i nye kontrolfaciliteter i Fredericia

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst