Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Ny udgave af gearskifte skal hurtigt tippe brændstofforbruget ned

Onsdag 14. september 2016 kl: 14:22
Af: Redaktionen

På IAA 2016 lancerer MAN Truck & Bus en række nyheder i drivlinen, der skal bidrage til at reducere brændstofforbruget og forbedre komforten. MAN’s TipMatic-gearskiftesystem er blevet suppleret med en række forskellige egenskaber tilpasset forskellige transportforhold

MAN’s TipMatic-gearskift med individuelle egenskaber til igangsætning og gearskift til forskellige anvendelsesformål er belevt suppleret med nye funktioner, der gavner effektivitet og komfort. De nye gearfunktioner betjenes ens, og de leveres til alle versioner af 12-trins gearkasserne i den nye TG-generation. De er afstemt efter de nye Euro 6-motorer i D20-, D26- og D38-serierne samt efter anvendelsesformålet.


Skifteprogrammer, der er afstemt individuelt til formålet
De nye gearfunktioner er samlet i en række forskellige skifteprogrammer, der vælges, når lastbilen bestilles, og som fremgår af gearkasse-betegnelsen (for eksempel MAN TipMatic FLEET). Hvert af skifteprogrammerne har sit eget igangsætnings- og skifteprogram. Langtursbiler skal have en afstemning, der giver komfort og effektivitet, medens tungtrækkere primært skal kunne præstere høj effekt specielt ved igangsætning med stort læs. Terrænmodeller skal optimeres til maksimal ydelse og høje omdrejningstal, medens udrykningskøretøjer skal kunne accelerere hurtigt. Egenskaberne ved igangsætning er derfor afstemt til, at lastbilen skal reagere som ønsket, når gaspedalen trædes ned ved start. Skiftestrategien bestemmer hvilket geartrin, der vælges i de forskellige situationer.


Der kan vælges følgende skifteprogrammer: FLEET, PROFI, OFFROAD, EMERGENCY, COLLECT.


Interesserede kan læse, hvordan MAN selv beskriver de forskellige skifteprogrammer, her:




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne
- Transportvirksomhed fortsatte trods påbud med at bruge
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst