Klik venligst



Redaktion   •   Abonnement   •   Nyhedsmail   •   Annoncering   •   Skriv din egen nyhed   •   Websider og PR   •   Hjælp   •   Transportjob
Forsiden
      

Offshore-området har oplevet et fald i antal arbejdsulykker

Mandag 18. april 2016 kl: 11:04
Af: Redaktionen

Nye tal, der blev præsenteret på den årlige sikkerhedskonference for olie og gasindustrien i Esbjerg, viser et markant fald i arbejdsulykker I årene 2005-2009 lå antallet på 20 eller derover. Siden 2010 har tallet ligget under med 2014 som eneste undtagelse. I 2015 var der lige som i 2012 og 2010 tolv anmeldte arbejdsulykker

- Offshorebranchens lave ulykkestal er klart eksempel på, hvor langt man kan komme, når ledelsen sætter sig i spidsen for en professionel sikkerhedskultur, hvor man lærer af fejl og forebygger ulykker, sagde beskæftigelsesminister Jørn Neergaard Larsen, da han torsdag i sidste uge gæstede den årlige sikkerhedskonference for olie og gasindustrien i Esbjerg.


Katrine Krone, kontorchef i Arbejdstilsynets afdeling for Offshore og Naturgas, pege på, at det er afgørende med et tæt samarbejde mellem myndigheder og virksomheder.

 
- De nye tal er positive og tyder på, at branchens arbejde med at forbedre sikkerheden for de mennesker, der arbejder på Nordsøen, bærer frugt. En ulykke er altid én ulykke for meget, og vi vil fra Arbejdstilsynets side fortsætte dialogen med branchen om forebyggelse og læring, sagde hun.

 
Sikkerhed topper dagsordenen
Konferencen var arrangeret af Olie Gas Danmark (OGD) og blev afholdt under temaet “Safety Leadership - greater results because of you”. I alt 400 repræsentanter fra offshorebranchen deltog og brugte dagen på at drøfte sikkerheden inden for offshore.
 

- I en tid, hvor branchen er udfordret af markedet, er det afgørende, at vi holder fokus på arbejdet med at gøre sikkerheden endnu bedre. På konferencen mødes myndigheder og branchen, hvilket styrker den tætte dialog om sikkerhed inden for offshore, sagde chefkonsulent i Danmarks Rederiforening, Søren Enemark, der var blandt deltagerne i gårsdagens konference i Esbjerg.
 

Fakta: Antal arbejdsulykker inden for offshore 


2005:



37



2006: 



29



2007: 



20



2008: 



20



2009: 



25



2010: 



12



2011: 



17



2012: 



12



2013: 



9



2014: 



22



2015: 



12



(Kilde: beskæftigelsesministeriet 2016)




Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Byretten i København har afsagt den første dom om buscabotage-kørsel
- Bybuskørslen i Kolding bliver ændret
- Der er behov for en styrket indsats og hårdere straffe for arbejdskriminalitet
- Varebiler bliver en del af køre- og hviletidskontrollen
- 47 virksomheder har fået tilsagn og støtte til at omstille tung transport
- Nyt folketingsmedlem har en baggrund som lastbilchauffør
- Tre fagforeninger slutter sig sammen i Nordsjælland
- Motorvej i Vendsyssel skal have ny belægning
- Færdselsstyrelsen udsender ny vejledning om syn af køretøjer
- Trådløs opladning kan udløse mere tid til at køre
- Den ulykkelige sandhed er, at det går i den forkerte retning
- Folketingspolitiker med chaufførbaggrund blev vraget af vælgerne

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
-