Brøndborer har fået sin første stjerne
Torsdag 28. januar 2016 kl: 10:04
Af: Redaktionen
Ejner Hessel A/S i Herning har leveret den første Mercedes-Benz Arocs med hydraulisk forhjulstræk i Danmark til brøndborerfirmaet A. Højfeldt A/S i Herning. Det hydrauliske forhjulstræk - HAD - Hydraulic Auxiliary Drive - sparer på egenvægten og er fleksibelt at bruge
![]() |
Bilen er bygget med fokus på det lokale
A. Højfeldt A/S lægger vægt på at samarbejde med lokale leverandører. Lastbilens HMF 2120K6 kran med spil er derfor leveret af HMF-forhandleren Bolco Aps i Herning, mens Kjeldsen Karosserifabrik v/Preben Kjeldsen Hansen har stået for monteringen, samt den yderligere opbygning med fast lad med alu-sider og VBG-træk med luftservo. Bilen, der er den første Mercedes-Benz lastbil som A. Højfeldt A/S har købt, er leveret af Hans Kristensen fra Ejner Hessel A/S i Herning.
Om A. Højfeldt A/S
A. Højfeldt A/S har specialiseret sig i brøndboring, vandforsyning, pumpeservice, vandværker, dykpumper, råvandsstationer med mere. Virksomhedens højtuddannede medarbejdere uddannes løbende i alt inden for brøndboring, geologiske forhold, pumpeteknik og miljørigtige løsninger.
A. Højfeldt råder over moderne boreudstyr, avanceret måleudstyr og en vognpark, der lever op til nutidens krav om skånsom miljøteknik.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmand i Vendsyssel har hentet tre-akslet kærre i Sydøstjylland
- Motorvejen over Brennerpasset bliver spærret på lørdag
- Dyrskue rummer også varebiler med mere
- To dieseltyve havde slangen i tanken på en lastbil
- De elektriske har en andel på godt otte procent
- På fire måneder er der nyregistreret 129 nye af slagsen
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Asfaltindustrien advarer mod pirater
- Motorvej ved Horsens bliver lukket i 18 timer
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




