Britisk leverandør af adgangsløsninger til persontransport er kørt ind i Norden
Onsdag 2. december 2015 kl: 14:42
Af: RedaktionenMobility Networks Group, der er en international leverandør af løsninger, der skal gøre det lettere at komme ind og ud af køretøjer - eksempelvis en gangbesværet i kørestol, eller en patient på en båre - har udvidet sine aktiviteter til at omfatte den nordiske og baltiske region
![]() | |
|
Mobility Networks Nordic vil levere en komplet service for operatører og vognmænd, der omfatter produktlevering, hjælp til installation, serviceeftersyn og eftersalgssupport. Ricko Hedelund, der har over 15 års specialiseret erfaring, er blevet udnævnt som administrerende direktør for Mobility Networks Nordic ApS.
- Jeg er meget glad for at være blevet udnævnt til administrerende direktør for Mobility Networks Nordic, siger han og fremhæver, at Mobility Networks Nordic program vil være til gavn for mange opbyggere, fordi virksomheden kombinerer kvalitetsmæssige adgangsløsninger med international ekspertise og lokal forståelse.
- Vi vil, som en del af vores udvalg, fokusere på levering af gulvskinner til busser og rutebiler, særlige siddepladser og eldrevne kørestolslifte. Vores virksomhed erhvervede for nyligt OKBeeRAIL, der er en slidstærk og let gulvskinneløsning, der giver en fleksibel indstilling af kørestolsbinding og aftagelig siddepladser. Denne er nu brandet som “FlexiRail” og er ideel til flade gulve i alt fra minibusser til rutebiler. FlexiRail er blevet crash-testet efter M1-standarderne til en lang række modeller.
Ud over FlexiRail gulv- og siddepladsløsninger vil Mobility Networks Nordic også introducere kørestolslifte til køretøjer i de nordiske og baltiske regioner. PLS (Passenger Lift Services), der er fremstillet i Storbritannien af Mobility Networks' virksomhed, er eldrevne platforme, der yder en sikker adgang for kørestolsbrugere.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Lodsdirektør skal være driftsdirektør for danske tog
- 10 chauffører advarer om ringe sikkerhed i busser
- Vi oplever mange og gentagne fejl og mangler ved busserne
- To elektriske søstre sejler mellem øer
- Toldere stoppede rejsende med 28.000 cigaretter i bagagen
- Trafikken på Storebælt slog rekord i 2025
- Systemfejl blokerede for togdriften
- Regionaltog til Hobro skydes i gang med manér
- Rådgivere valgt til opgave på metroforlængelsen i Nordhavn
- Bedre værktøjer skal holde vanvidsbilister væk fra vejene
- Bilinspektør undersøger omstændighederne ved ulykken
- Tysk-schweizisk togkonsortie skal bygge og servicere nye S-tog for 23 milliarder kroner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




