Fakta om "Nye mål for trafiksikkerheden"
Mandag 8. februar 2010 kl: 10:07
Af: Jesper ChristensenTransportminister Lars Barfoed (K) har spillet ud med en række initiativer, der skal forbedre trafiksikkerheden på de danske veje. Det er resultatet af den nu lidt over ét år gamle aftale om en grøn trafikpolitik, som VK-Regeringen indgik med hovedparten af Folketingets partier
Med aftalen om en grøn transportpolitik mellem VK-Regeringen, Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti, Socialistisk Folkeparti, Det Radikale Venstre og Liberal Alliance fra 29. januar sidste år blev der afsat 500 millioner kroner til en særlig pulje til bedre trafiksikkerhed. Som en del af puljen er der allerede besluttet en række nye initiativer, senest med den politiske aftale af 22. oktober 2009, og mange flere kommer til. Hertil kommer ministeriets løbende indsats omkring udbedring af sorte pletter, sikring af overkørsler af bane og mere sikkerhedsudstyr i køretøjer.
Transportministeriets trafiksikkerhedsindsats skal være helhedsorienteret. Transportministeriets trafiksikkerhedsarbejde omfatter derfor en sammenhængende indsats på fire indsatsområder:
1. En styrket kampagneindsats
2. En sikker infrastruktur
3. Sikre køretøjer
4. Mest trafiksikkerhed for pengene gennem ny og bedre viden
Det seneste udspil fra transportminister Lars Barfoed og Transportministeriet hedder "Nye mål for trafiksikkerheden" og beskriver, hvorledes Transportministeriet og ministeriets styrelser arbejder fremadrettet mod en bedre trafiksikkerhed i Danmark med en sammenhængende indsats fordelt på de fire indsatsområder.
Herudover vægter Transportministeriet et tæt samarbejde med alle de relevante aktører på såvel lokalt, nationalt, europæisk og globalt plan. Pjecen beskriver, hvorledes ministeriet og dets styrelser indgår i et produktivt samarbejde med lokale, nationale og internationale samarbejdspartnere.
Den nye pjece "Nye mål for trafiksikkerheden" kan læses her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Netløsning kan løfte elektrificering et skridt frem
- Lastbilproducent vil investere 70 millioner euro i fransk fabrik
- Når man ikke kan køre under...
- Kronprinsen var med de sidste motorkøretøjer over den gamle bro over Storstrømmen
- Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Balance mellem mænd og kvinder skaber basis for et godt arbejdsklima
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Speditører ser gode takter i regeringsgrundlag, men kan ikke finde transport og logistik mangler
- Speditionsvirksomhed er blandt Danmarks bedst ledede virksomheder
- Godstransporten skal højere op på den politiske dagsorden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)




